Genel SağlıkHABERLER

DAMGALAMA KARŞITI PROJE YARIŞMASI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin (BRSHH), özellikle şizofreni hastalarına yönelik ayrımcılığı hafifletmek için düzenlediği, “Stigma (Damgalama) ile Mücadele Proje Yarışması”nın ödül töreni The Marmara Otel’inde gerçekleştirildi.

Ünlü Sanatçı Türkan Şoray’ın jüri üyesi olduğu “Stigma (Damgalama) ile Mücadele Proje Yarışması”nda ödüller sahiplerini buldu.

Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin (BRSHH), özellikle şizofreni hastalarına yönelik ayrımcılığı hafifletmek için düzenlediği yarışmada; birincilik ödülü Uz. Dr. Şahap Erkoç, Fulya Kardeş, Fatih Artvinli, ikincilik ödülü Uz. Dr. Dilek Yeşilbaş, üçüncülük ödülü Uz. Dr. Mehtap Arslan Delice’nin oldu. Jüri Özel Ödülü ise Uz. Psikolog Tuğçe Aytemiz ve Dr. Şermin Gözden’e verildi.

The Marmara Oteli’nde düzenlenen törende bir konuşma yapan İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, sağlık çalışanlarının sürece daha fazla dahil olması gerektiğini söyleyerek böyle bir proje hazırladığı için Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne teşekkür etti.

Damgalama karşıtı kampanya

BRSHH Başhekimi Doç. Dr. Erhan Kurt ise, yarışma ile hastanemizde çalışan psikiyatri profesyonellerinin mesleki birikimlerini bu konu üzerinde kullanmalarını teşvik etmeyi ve yaratıcılıklarını kullanarak orijinal fikirler bulmayı amaçladıklarını söyledi. Amaçlarına fazlasıyla da ulaştıklarını belirten Kurt, “Yarışmaya başvuran birbirinden güzel 28 proje, jüri üyelerimiz tarafından değerlendirildi. Bütün projeler kıymetli olmakla birlikte her yarışmanın doğal sonucu olarak dereceye giren projeler belirlendi. Yarışmayla ortaya çıkan projeler ve fikirlerle damgalamayla mücadele stratejileri geliştirerek, 2012 yılı içinde ulusal düzeyde bir kampanya yapmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Doç. Dr. Erhan Kurt, konuşmasını, yarışmanın tüm katılımcılarına, jüri üyelerine ve destekleri için Jahnssen İlaç’a teşekkür ederek tamamladı.

Janssen Türkiye Medikal Direktörü Dr. Çiğdem Dönmez de bu projeye destek vermekten dolayı son derece mutlu olduklarını belirtti.

Şizofreni Dostları Derneği Başkanı Mesut Demirdoğan da hastaların toplum tarafından damgalanmasının yarattığı sorunlar üstünde durarak, aslında şizofreninin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirtti. Bu projeyle de konunun toplum tarafından daha fazla farkındalık yaratılmasını sağlayacağını vurguladı.

Ünlü Sanatçı Türkan Şoray ise, böyle bir projede jüri üyesi olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, herkesi damgalama ile mücadeleye davet etti, sevginin her şeyi yeneceğini belirtti.

Yarışmanın jüri üyeleri şu isimlerden oluştu: İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Atıf Bir, Erenköy RSHH Psikiyatri Klinik Şefi Prof. Dr. Hayrettin Kara, Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Narlı, ünlü oyuncu Türkan Şoray, Şizofreni Dostları Derneği Başkanı Mesut Demirdoğan ve Janssen Türkiye Genel Müdürü Ayşe Çetinel Sapmaz.