Genel SağlıkHABERLER

ÇOK SİGARA İÇENLERE YASAK!

KADINLARA PEELİNG YAPTIRAN 8 NEDEN

‘Cilt soyma’ diye de adlandırılan peeling çeşitli yöntemlerle derinin yüzeyel ya da derin olarak soyulmasıyla uygulanıyor. Deri yüzeyindeki hasarlı tabaka kaldırılıyor ve alttaki hasarsız tabaka canlandırılıyor. Kadınların başlıca 8 nedenle peeling yaptırdıklarını belirten Acıbadem Ataşehir Tıp Merkezi’nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Zambak Dal, bunları söyle sıralıyor:
– İnce kırışıklıkların giderilmesi.
– Kalın kırışıklıkların inceltilmesi.
– Lekelerin azaltılması.
– Cilde canlılık kazandırılması.
– Parlak bir cilt oluşturulması.
– Cildin dokusunun yumuşatılması.
– Sivilce ve sivilce izlerinin hafifletilmesi.
– Ciltte oluşmuş bazı kızarıklık ve kabuklanmaların tedavisi.

KADINLARA 4 PEELİNG SEÇENEĞİ SUNULUYOR

Uygulamanın yapıldığı yönteme göre cilt soyma işlemlerinde başlıca 4 yöntem kullanılıyor.

1) Kimyasal peeling
2) Mekanik peeling
3) Laser peeling
4) Plasma peeling

Günlük pratikte peeling denildiğinde akla kimyasal peeling işleminin geldiğini belirten Dr. Zambak Dal, kimyasal peelinglerin işlemde kullanılan kimsayal ajanlar ve bunların yoğunluklarına bağlı olarak yüzeyel, orta ve derin peeling olarak sınıflandırıldığını söylüyor. Bu sınıflandırma peeling yönteminin derinin hangi tabakasına kadar soyulma yaptığına göre belirleniyor. Günümüzde en sık yüzeyel ve orta derinlikte peelinglerin uygulandığına dikkati çeken Dr. Zambak Dal, “Derin peelingler yerine lazerle cilt soyma veya dermabrazyon denilen cerrahi girişimler tercih ediliyor. Yüzeyel ve orta derinlikteki peelinglerde alfa hidroksi asitler (AHA) , beta hidroksi asitler, triklorasetik asit (TCA), Jessner sol, rezorsin kullanılabiliyor” diyor.

PEELİNG ÇOK SİGARA İÇENLERE YASAK

Cildi güzelleştirmek ve sağlıklı bir görünüme kavuşturmak için uygulanan tüm bu işlemler kadınlar tarafından sıklıkla tercih ediliyorsa da, peeling işleminin hiç uygulanmaması gereken durumlar olduğunu vurgulayan Dr. Zambak Dal, bunları şöyle sıralıyor:

– Aktif cilt enfeksiyonu (uçuk- siğil gibi ) olanlar.
– HIV pozitifliği veya diğer immün baskılayıcı hastalığı olanlar.
– Yüz bölgesine radyasyon tedavisi uygulananlar.
– Yoğun bir şekilde sigara içenler.
– Cildinde yara izi (keloid) oluşmaya eğilimli kişiler.
– Son 6 ayda sistemik izotretinoin ve güneş duyarlandırıcı ilaç kullanananlar.
– Yüz bölgesinde son 2-6 ayda plastik cerrahi operasyonu geçirenlerde peeling uygulanmamalıdır.

ERGENLİKTEN İTİBAREN YAPILABİLİYOR

Peeling işlemlerinin uygulanma amacına bağlı olarak ergenlik döneminden itibaren her yaşta yapılabileceğini söyleyen Dr. Zambak Dal, “Ancak en iyi sonuçların alınabilmesi için peelingin uygulanma amacının, yöntem, derinlik ve sıklığının mutlaka deri hastalıkları uzmanlarınca değerlendirilmesi gerekiyor” diyor. Yüzeyel peelinglerin 1-2 hafta, orta derece peelinglerin ise 3-6 ay aralıklarla yapılması öneriliyor.

CİLDİ KORUMAK GEREKİYOR

Peeling sonrasında ciltte kızarıklık, kabuklanma ve soyulmalar meydana gelebiliyor. Erken dönemde soğuk uygulamalar, nemlendirici kremler yardımcı oluyor. Kabuklanma oluşursa koparılmaması, doktorun önereceği merhemlerin cilde düzenli olarak uygulanması öneriliyor. Dışarı çıkarken yüksek faktörlü güneşten koruyucu kremler sürülmesi önem taşıyor. Yüzeyel peelinglerde birkaç hafta, orta derinlikte peelinglerde ise birkaç aydan birkaç yıla kadar güneşten korunma öneriliyor.