Genel SağlıkHABERLER

“ÇOCUKLARI OBEZİTEDEN KORUMAK, OBEZİTE İLE SAVAŞMAKTAN DAHA KOLAYDIR ”

Ünlü Diyetisyen ve Beslenme Danışmanı Taylan Kümeli, ‘ Çocukların obeziteden korunmasının, obezite oluştuktan sonra çözümlemeye çalışmaktan daha kolay olduğunu belirtiyor. Bu nedenle çocuğun beslenmesinden sorumlu kişilere bazı önerilerde bulunuyor.

20 yılı aşkın süredir hastane, catering kuruluşu; çeşitli gıda firmaları ve akademik çalışmalar kapsamında tedavi edici; bilgilendirici ve kurumsal diyetisyen olarak hizmet veren Taylan Kümeli, çocukların obeziteden korunmalarının, obezite ile savaşmaktan daha kolay olduğunun altını çizerken ailelere çok büyük iş düştüğünü belirtiyor.

Çalışma hayatı boyunca sağlıklı beslenme söylemine farklı bir soluk getirmeyi amaçlayan Kümeli, obeziteden korunmanın tüm aile bireylerinin katılımı ile daha kolay hale gelebileceğini belirtirken, çocuğun düzenli öğün yemeye alıştırılması, günlük beslenmesinde tüm besin gruplarını tüketmeye yönlendirilmesi, su içme alışkanlığı kazandırılması gerektiğini vurguluyor. Ebeveynleri çocuğa yeme ile ilgili baskı yapmaması konusunda uyaran Kümeli, besin seçiminde alternatif seçenekler sunuyor. Örneğin; hamburger yerine yağsız tost veya peynirli sandviç önerirken, simit ve ayranın da hem ekonomik hem de daha sağlıklı bir öğün oluşturacağını belirtiyor. Sabahları kahvaltı yapmak istemeyen çocuklara da bir formül sunan Kümeli; evden çıkmadan en azından bir bardak süt ve bir elmadan oluşan bir kahvaltı ile güne başlanmasını tavsiye ediyor.

Ebeveynlere, yemeğin ödül olarak kullanılmaması, yavaş yavaş değişik besinlerin tattırılması ve sağlıklı sağlıksız gıda ayrımının öğretilmesi gerektiğini öğütleyen Kümeli; obezitenin en büyük sebeplerinden bir olan atıştırmalıklar ile ilgili ‘Öğünler dışında tüketilecek yiyeceklerde günlük alınan 10 birim gıdanın 2 biriminin atıştırmalıklardan oluşabileceği formülü benimsenmelidir. Çocuğunuzun keyif aldığı bu gıdaları tercih ederken ve onu beslenme alışkanlığına sokarken; doymuş yağ ve tuz kullanım oranına, fırınlanmış ürün ve şeker oranının azaltılmış olmasına dikkat etmelisiniz’ diyor.

Beslenme Uzmanı Taylan Kümeli; çocuğun, yaşına ve beğenisine uygun bir egzersiz programının obeziteden korunmada büyük etkisi olacağını söylerken, ‘ “Tombul” çocuğun sağlıklı çocuk olmadığı yetişkinlerce kabul edilmelidir’ diyor.