ÇOCUKLARI ‘EVDE’ BEKLEYEN TEHLİKELER

Bebek ve çocukların yaralanma ve ölümlerinin önemli bir bölümünün, önlenebilen kazalara bağlı olduğunu belirten Sağlık Bakanlığı aileleri uyardı. Bakanlık, ailelerin alacağı önlemlerle, güvenliğin büyük ölçüde sağlanabileceğini vurguladı.

Ev ortamı, bebek ve çocukların sağlıklarını ve yaşamlarını tehdit eden bir çok riski barındırıyor. Düşme, boğulma, zehirlenme, elektrik çarpması, yanık ve yangınlar ile ateşli silahla yaralama evlerde görülen en önemli kazalar. Oysaki tüm bu tehlikeler ev içinde alınacak basit önlemler ile engellenebiliyor…

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamada, küçük çocukların yaralanma ve ölümlerinin önemli bir bölümünün, önlenebilen kazalara bağlı olduğu belirtildi. Açıklamada, bebek ve çocukların ev kazalarından korunabilmesi içinailelerin çok dikkatli olmaları gerektiği ifade edildi. Bebek ve çocuklar için 112 Acil Sağlık Hizmetleri’ne yapılan acil çağrıların önemli bir bölümünün, ev kazalarına bağlı olduğu belirtilerek, ailelerin alacağı önlemlerle, bebek ve çocukların güvenliğini büyük ölçüde sağlayabileceği vurgulandı.

Bebek ve çocuklar için ev ortamında görülen önemli kazaların, düşme, boğulma, zehirlenme, elektrik çarpması, yanık ve yangınlar, ateşli silahla yaralama olarak sıralandığı açıklamada, “Ev ortamı, bebek ve çocukların sağlıklarını ve yaşamlarını tehdit eden birçok riski de barındırmaktadır. Bu nedenle ailelerin ev içinde mümkün olan bütün önlemleri almaları gerekir” denildi.

MERDİVEN, PENCERE VE MOBİLYALARA DİKKAT

Çocuk acil servislerine yapılan başvurularda, bebek ve çocukların düşmeleri sonucu oluşan travmaların başta geldiğine işaret edilerek, merdiven, pencere ve mobilyaların, bebek ve çocuklar için risk oluşturduğu uyarısında bulunuldu. Düşmelere yönelik olarak, sandalye ve diğer mobilyaların pencerelerden uzakta olması, yüksek binalarda pencerelere parmaklık takılması, emekleyen ve yeni yürümeye başlayan bebeklerin merdivenlerden uzak tutulması, bebeğin uyuduğu veya bulunduğu yatağın kenarlarının korunması önerildi

Kuruyemiş, mısır, şeker ve sosis gibi küçük ve yuvarlak hatlı tüm besinlerin, bebek ve küçük çocuklar için boğulma riski içerdiğine işaret edilerek, şunlar kaydedildi: “Toplu iğne, mücevher, düğme, boncuk, tespih ve diğer tüm küçük cisimleri, bebek ve küçük çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurun. Bebek veya çocuğunuzun oynadığı oyuncakların yaşına uygun olmasına dikkat edin ve oyuncaklarını düzenli olarak kontrol edin. Oyuncaklarda sivrilen ve parçalanmaya hazır hale gelen kısımlar, bebekve çocuklar için önemli riskleri de beraberinde getirmektedir. Bebeklerin birkaç santimetre derinliğindeki suda bile boğulabileceğini unutmayın. Bu nedenle içi su dolu küvet, leğen veya kovalar bile bebekler için çok büyük tehlikeler içerebilir. Bu yüzden,kova, küvet ve leğenleri boş tutun. Çocuklar su kenarında oynarken onlara mutlaka nezaret edin.”

“TEMİZLİK MADDELERİNİ ORİJİNAL KAPLARINDA SAKLAYIN”

Bebek ve çocukların maruz kaldığı ev kazalarının önemli bir bölümünün, zehirlenme, yanık ve yangınlar olduğu ifade edilerek, tüm ilaç, kimyasal ve temizlik maddelerinin bebek ve çocukların ulaşamayacağı yerlerde ve orijinal kaplarda saklanılması gerektiği belirtildi.

Evde açık elektrik kablolarının bırakılmaması, elektrik prizlerinin kapatılması veya çocukların ulaşamayacağı yerlere monte edilmesi gerektiği vurgulandı.

Aileler, bebek ve çocuklarını soba yanan odada uyumaya bırakmamaları, soba boru ve bacalarını düzenli olarak temizletmeleri ve rüzgarlı havalarda daha dikkatli olmaları konusunda da uyarıldı.