Genel SağlıkHABERLER

ÇOCUKLARDA BESİN ALERJİSİNE DİKKAT

Besin alerjisi olduğundan şüphelenilen çocuklara cilt ve özel kan testleri yaptırılması gerektiği bildirildi.

Süt ve erken çocukluk dönemlerinde sıkça görülen ve yaş ilerledikçe azalan besin alerjisinin özel bir tedavisi yok. Alerji yaptığı kesin olarak saptanan besin diyetten çıkarılırken, sistemik olarak klinik bulgusu olan hastalara semptomatik tedavi uygulanır.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ayten Pamukçu Uyan, çocuklarda ilk bir yaş içinde yumurtanın beyazından sonra en önemli alerjik besinin inek sütü olduğunu söyledi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Tıp Fakültesi’nde görevli Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ayten Pamukçu Uyan, çocuklarda bir veya daha fazla besine karşı bünyenin duyarlılık kazanması sonucu solunum, cilt ve diğer alerjik reaksiyonların oluştuğu durumu besin alerjisi olarak tanımladıklarını anlatarak, “İlk bir yaş içinde yumurtanın beyazından (ovumukoit proteini) sonra en önemli alerjik besin inek sütüdür. Sütün içinde bulunan 25 değişik proteinden sadece beşi alerjiktir. Bunlardan en önemlisi ısıya ve bazı enzimlere dayanıklı olduğundan değişmeden emilen beta laktoglobülindir” dedi.

İnek sütü ve yumurta dışında çocuklarda alerjinin en sık görüldüğü besinlerin fındık, fıstık türü yiyecekler ve gıdalardaki katı maddeler olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Pamukçu Uyan, “Besin alerjisi süt ve erken çocukluk dönemlerinde sıkça görülür, yaş ilerledikçe azalır. Alerjik çocuklarda astım bulguları ve egzama denilen ilt bulguları ortaya çıkar. Kusma, ishal, karın ağrısı, bulantı, dışkıda kan, protein kaybı, barsakta emilim bozukluğu ve nadiren kolit görülebilir” diye konuştu.

Uyan, besin alerjisi olduğundan şüphelenilen çocuklara cilt ve özel kan testleri yaptırılması gerektiğinin ifade ederek şunları söyledi: “Besin alerjisinin özel tedavisi yoktur. Alerji yaptığı kesin olarak saptanan besin diyetten çıkarılırken, sistemik olarak klinik bulgusu olan hastalara semptomatik tedavi uygulanır. Bebeklerde ise cilt testleri doğru sonuç vermez. Bu nedenle alerjinin iyileştiği sanılan bebek ve çocuklar, reaksiyon gösterilen besinleri tekrar aldıklarında hastalık tekrar eder.”