ÇOCUKLARDA BAŞ AĞRISINI HAFİFE ALMAYIN

Türkiye Başağrısı Derneği Başkanı Prof. Dr. Cankat Tulunay’ın başkanlığında, 20 ilde 7-14 yaş grubu 7 bin 400 çocukla yapılan bir araştırma, yüzde 30’unun hayatının bir döneminde başağrısından şikayet ettiğini ortaya koydu.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Prof. Dr. Tulunay, bebeklikten itibaren başağrısının olabileceğini belirterek, dünyada migren tanısı konmuş ilk çocuğun ”1.5 yaşında” olduğuna dikkat çekti. Araştırmaya katılan çocukların yüzde 1.9’unda migren tespit edildiğini de kaydeden Prof. Dr. Tulunay, şunları söyledi: ”Çocuğun da beyni var ve çocuğun da başı ağrır. Maalesef anneler, babalar ve erişkinler çocukların başının ağrıdığını kabul etmiyor. ‘Çocuğun başı mı ağrır’ ya da çocuk ‘başım ağrıyor’ derse ‘sus sen çocuksun’ diyorlar. Öğretmenler de çocuğun başının ağrıdığına inanmıyor ve bahane zannediyor. ‘Başım ağrıyor’ diyen çocuk mutlaka ciddiye alınmalı.”

Çok sık başının ağrıdığından şikayet eden çocuğun mutlaka doktora götürülmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Tulunay, şöyle devam etti: ”Araştırmaya göre, başı ağrıyan çocukların yüzde 75’i doktora götürülmüyor. Bu çocukların yüzde 80’inin ağrısı 1 saatten az sürüyor.Ağrı kesici kullananların oranı ise yüzde 76. Başı ağrıyan çocukların yüzde 58’i yılda 1 gün, yüzde 2.8’i de yılda 7 günden fazla bu nedenleokula gitmiyor.”

Prof. Dr. Tulunay, bebeklerin ise derdini anlatamadığı için iyi gözlemlenmesi gereğine işaret ederek, başı ağrıyan bir bebeğin oyununubirden bırakıp, ağlamaya başladığını ya da 15-20 dakika hiçbir şeyle ilgilenmediğini ifade etti.

Çocuklarda görme bozukluğu, sinüzit ya da psikolojik nedenlerle debaşağrısının ortaya çıkabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Tulunay, bunların hastalığın tedavi edilmesiyle kendiliğinden geçtiğini anlattı.

Prof. Dr. Cankat Tulunay, tüm başağrılarının yüzde 80’inin tedavi edilebilir olduğunu sözlerine ekledi.