‘ÇOCUKLARA KABA GİYSİLER GİYDİRMEYİN’

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Ahmet Necdet Sezer Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fahri Ovalı, çocukların soğuktan korunması için kaba elbise giydirilmesinin yanlış olduğunu söyledi.

Çocukların vücut yapıları itibariyle zayıf ve mikroplara karşı dayanıksız olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Fahri Ovalı, çocukların kabalık ortamlarda da bulundurulmasının sakıncalı olduğunu kaydetti.

Eve gelenlerin nasıl bir mikrop taşıdığı bilinmediği için özellikle üst solunum yolu hastalıklarının büyüklerden çocuklara daha çabuk geçebildiğini ifade eden Prof. Dr. Ovalı, şunları söyledi: “Özellikle kış aylarında ortaya çıkan gribal enfeksiyon ve üst solunun hastalıklarına çabuk yakalanabilmektedirler. Bunda en önemli konu hastalanmadan önlemini almaktır. Özellikle kabalık ortamlardan çocukları uzak tutmalıdır. Bu kalabalıkta sigara içiliyorsa, mutlaka o ortam kalabalık dağıldıktan sonra düzgün şekilde havalandırılmalıdır. Diğer bir yanlış uygulama ise çocukların kaba elbiseler giydirilerek soğuktan korunmaya çalışılmasıdır. Oysa kaba elbiseler yerine 2-3 kat ince elbise giydirmek çocuğun hareket etmesi açısından daha uygundur. Kaba elbiselerle hareketi kısıtlanan çocuklar daha çok üşür.”

GRİP AŞISININ ZAMANI GEÇTİ

Her çocuğun gribal enfeksiyonlardan dolayı aşı yaptırılabileceğini belirten Ovalı, grip aşısının da zamanında yaptırılması gerektiğini savundu. Ovalı “Grip mikrobu her yıl değişik boyutlar almaktadır. Buna karşılık yapılan grip aşıları da her yıl değiştirilmekte ve geliştirilmektedir. Grip aşısının en uygun dönemi ise eylül-ekim aylarıdır. Şu günlerde yapılan grip aşısı hiç bir işe yaramayacaktır” diye konuştu.