ÇOCUKLAR İÇİN EVET DEYİN

”Çocuklar İçin Evet Deyin”

www.meb.gov.tr adresinden katılabileceğiniz kampanya için bugüne kadar yaklaşık 6 milyon kişi oy kullandı. Katılımcılar, Türkiye’de çocukların en önemli sorununun “eğitim” olduğu konusunda birleşti
Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, çocuklarının sorunlarının sağlıklı bir şekilde tespit edilebilmesi için herkesi kampanyaya katılmaya çağırdı. Her ülke, yürüttüğü kampanyadan çıkacak sonuçlara ilişkin hazırlayacağı raporu, Birleşmiş Milletler Çocuk Özel Oturumu’nda sunacak.

19 Aralık 2001’de başlatılan kampanyada, çocuklarla ilgili sorunlar ile hedefleri yansıtan ve herkesin benimsemesi amaçlanan 10 temel ilke belirlendi.

Bu ilkeler, “Hiçbir çocuğu dışarıda bırakmama, önceliği çocuklara verme, her çocuğa bakım, HIV-AIDS’e karşı savaş, çocuklara zarar verilmemesi ve çocuk istismarının sona ermesi, çocukları dinlemek, her çocuğun eğitilmesi, çocukları savaştan korumak, çocuklar için dünyayı korumak; yoksullukla savaş-çocuklara yatırım yapmak” olarak sıralandı.

Katılımcılardan da, belirlenen bu ilkelerden, önemli gördükleri üçünü sıralayarak, ülkelerindeki çocuklara ilişkin sorunların tespit edilmesine katkıda bulunmaları istendi.

İnternetteki oy kullanma programının özelliği dolayısıyla herkesin ancak bir kez katılabildiği kampanyada, bugüne kadar toplam 5 milyon 999 bin 686 kişi oy kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Bostancıoğlu, kampanyaya geniş katılım sağlanması amacıyla tüm öğrencilere oy kullanma olanağı verilmesi için genelge yayımlamıştı. Oylama sonuçlarına göre, katılımcılar Türkiye’de çocuklarla ilgili en önemli sorunun eğitim olduğunu düşünüyor.

Kampanyada oy dağılımı şöyle gerçekleşti:

Her çocuğun eğitilmesi: 3 milyon 484 bin 470

Yoksullukla savaş, çocuklara yatırım yapmak: 2 milyon 940 bin 472

Çocuklara zarar verilmemesi ve çocuk istismarının önlenmesi: 2 milyon 310 bin 227

Hiçbir çocuğu dışarıda bırakmama: 2 milyon 218 bin 566

Her çocuğa bakım: 1 milyon 582 bin 626

Çocukları dinlemek: 1 milyon 257 bin 803

Çocuklara öncelik verme: 1 milyon 157 bin 173

Çocuklar için dünyayı korumak: 1 milyon 45 bin 431

HIV/AIDS’e karşı savaş: 1 milyon 4 bin 667

Çocukları savaştan korumak: 991 bin 609.

Kampanyadan çıkacak sonuçlar, gelecek 10 yılda çocuklara yönelik çalışmalarda baz alınacak ve hangi konuya öncelik verilmesi gerektiği belirlenecek.