ÇOCUĞUNUZ KAZAYA KURBAN GİTMESİN

Sağlık Bakanlığı, ev ortamının bebek ve çocukların sağlığını ve yaşamını tehdit eden birçok riski barındırdığını belirterek, şu uyarılarda bulundu.

Sağlık Bakanlığı, ev ortamının bebek ve çocukların sağlığını ve yaşamını tehdit eden birçok riski barındırdığını belirterek, ailelerin, ev içinde mümkün olan bütün önlemleri almaları gerektiğini bildirdi.

Bakanlık, toplu iğne, mücevher, düğme, boncuk, tespih ve diğer tüm küçük cisimleri, bebek ve küçük çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurun uyarısında bulundu.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, küçük çocuk yaralanma ve ölümlerinin önemli bir bölümünün önlenebilen kazalara bağlı olduğu ifade edilerek, bebek ve çocukların ev kazalarından korunabilmesi için ailelerin çok dikkatli olması gerektiği bildirildi.

Açıklamada, düşme, boğulma, zehirlenme, elektrik çarpması, yanma ve ateşli silahla yaralanmanın bebek ve çocuklar için ev ortamında görülen çok önemli kazalar olduğu kaydedildi. Ev ortamının, bebek ve çocukların sağlıklarını ve yaşamlarını tehdit eden birçok riski de barındırdığına dikkat çekilen açıklamada, bu nedenle ailelerin ev içinde mümkün olan bütün önlemleri almaları gerektiği vurgulandı.

Çocuk acil servislerine yapılan başvuruların başında bebek ve çocukların düşmeleri sonucu oluşan travmaların geldiği bildirilen açıklamada, bu konudaki risk faktörlerinin, sandalye ve diğer tüm mobilyaların pencerelerden uzakta olması, yüksek binalarda pencereleretakılacak parmaklıklarla emekleyen ve yeni yürümeye başlayan bebeklerin merdivenlerden uzak tutulması, bebeğin uyuduğu veya bulunduğu yatağın kenarlarının korumalı olmasıyla azaltılabileceği belirtildi.

Kuruyemişler, mısır, şeker, ve sosis gibi küçük ve yuvarlak hatlı tüm besinlerin, bebek ve küçük çocuklar için boğulma riski yarattığı kaydedilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

“Toplu iğne, mücevher, düğme, boncuk, tespih ve diğer tüm küçük cisimleri, bebek ve küçük çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurun. Bebek veya çocuğunuzun oynadığı oyuncakların yaşına uygun almasına dikkat edin ve oyuncakları düzenli olarak kontrol edin. Oyuncaklarda sivrilen ve parçalanmaya hazır hale gelen kısımlar bebek ve çocuklar için önemli riskleri de beraberinde getirmektedir.”

DİĞER UYARILAR

Bakanlığın açıklamasında, bebeği ve küçük çocuğu bulunan ailelere yapılan diğer uyarılar şöyle:

Boğulma tehlikelerine karşı kova, küvet ve leğenleri boş tutun.

Bebek veya küçük çocukları yıkanırken kapı veya telefona yanıt vermek için yalnız bırakmayın.

Çocuğunuz tuvaletteyken mutlaka yanında olun.

Çocuklar su kenarında oynarken onlara mutlaka nezaret edin.

Tüm ilaç, kimyasal ve temizlik maddelerini bebek ve çocukların ulaşamayacakları yerlerde saklayın.

Su, süt, kola ve yoğurt kaplarını, bu maddelerin saklanması amacıyla kullanmayın.

Evinizde zehirli bitki bulundurmayın.

Havagazı ve soba zehirlenmelerine karşı önlemlerinizi alın.

Evde açık elektrik kabloları bırakmayın, tesisatı düzenli olarak gözden geçirin, elektrik prizlerini kapatın veya çocukların ulaşamayacakları yerlere monte edin.

Ateşli silahları boş saklayıp, emniyetini sürekli kapalı tutun. Kurşunları silahtan ayrı saklayın. Silahınızı bebek ve çocuğunuzun yanında kesinlikle çıkarıp temizlemeyin.