CEZA KESMEYEN AMİR YANACAK!

Sağlık Alt Komisyonu, kamu binalarında sigara içenlere ceza kesmekten kaçınan yetkili amire 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilmesini kabul etti.

Sağlık Alt Komisyonu, sigara yasağının uygulanmasıyla ilgili sert tedbirler getirerek, kamu binalarında sigara içenlere ceza kesmekten kaçınan yetkili amire 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilmesini kabul etti.

Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Yasa’da değişiklik yapan alt komisyon, cezalara eklemeler yaptı. Buna göre, 18 yaşından küçükleri tütün ürünü satılan yerlere sokan veya çocuklara tütün ürünü satan kişilere Türk Ceza Kanunu’nun, sağlık için tehlikeli madde temin edilmesini düzenleyen 194. maddesine göre, 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Kamu kurumlarında sigara içenlere ceza yazmayan yetkili idari amirler hakkında, TCK’nin 257. maddesindeki görevi ihmal düzenlemesine göre, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istenebilecek. Ceza keserken kişiler arasında ayrım yapılması halinde hapis cezası 1 yıl ile 2 yıl arasında olacak. Tasarıyla sigaraya benzeyen sakız, ciklet gibi ürün üretenlere ağır cezalar öngörülüyor. Bu ürünleri üreten şirketlere, 250 bin YTL ile 1 milyon 200 bin YTL arasında para cezası verilebilecek.

Tek tek sigara satanlar ile sigara paketlerinde caydırıcı unsurlara yer vermeyen firmalar hakkındaki para cezaları da ağırlaştırılıyor. Direksiyon başında sigara içenler ile yasak yerlerde sigara içenlere 50 YTL, yere sigara izmariti atanlara 20 YTL para cezası verilecek.