ÇEVREYE DUYARLI HERKES “DOĞA İLE BULUŞMA GÜNÜ”NE DAVETLİ!

TSKB’nin kurumsal sosyal sorumluluk projesi kapsamında gerçekleştirilecek olan “Doğa İle Buluşma Günü”, 9 Haziran Cumartesi günü Fenerbahçe Parkı’nda düzenlenecek. Bu özel günde, çocuklar, aileler, TEMA, TURMEPA, TÜRÇEK, ÇEKÜL, SAD gibi dernek ve sivil toplum kuruluşları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Orman Bakanlığı, çevre bilincinin aşılanması ve çevreye olan duyarlılığın artırılması için bir araya gelecek.

Türkiye’nin ilk özel yatırım ve kalkınma bankası olan Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB), “TSKB İle Önceliğimiz Çevre” adını verdiği kurumsal sosyal sorumluluk projesi kapsamında 9 Haziran Cumartesi günü 11.00-16.00 saatleri arasında Fenerbahçe Parkı’nda “Doğa İle Buluşma Günü” düzenleyecek. Çocuklar, aileler, dernekler, sivil toplum kuruluşları (STK), İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Atık Maddeleri Değerlendirme Sanayi ve Ticaret A.Ş. (İSTAÇ) ve Dünya Bankası ile GEF2 projelerini yürüten Çevre ve Orman Bakanlığı’nın katılımıyla gerçekleşecek etkinlikte, öğrenciler çevre için yaptıkları çalışmaları sergilerlerken, STK’lar, dernekler ve kamu kuruluşları, çevre bilincinin aşılanması amacıyla sunumlar yapacaklar. Çocuklar için eğlendirici aktivitelerin düzenleneceği etkinlik, MARA Grubu’nun vereceği konserle sona erecek.

“Doğa İle Buluşma Günü”ne katılacak çevreyle ilgili dernek ve STK’lar şu şekilde sıralanıyor:

TEMA (Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı)
SAD (Sualtı Araştırmaları Derneği)
TURMEPA (DenizTemiz Derneği)
TÜRÇEK (Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu)
ÇEKÜL (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı)

TSKB Genel Müdür Yardımcısı Şemseddin Arat “Doğa İle Buluşma Günü”nün amacını şu şekilde özetliyor: “ISO 14001 Çevre Yönetim Standardı Belgesi’ne sahip ilk ve tek Türk sermayeli banka olarak, çevre konusunda ilgili tüm kesimleri bir araya getirecek bir platform oluşturmayı, toplumun bilgi ve bilinç düzeyini artırmayı, 7’den 70’e bireylerin doğayı sahiplenme duygusunu geliştirerek olumlu ve kalıcı davranış değişiklikleri kazanmalarına destek olmayı hedefliyoruz. ‘Doğa İle Buluşma Günü’ de çevre bilincinin aşılanması ve çevreye olan duyarlılığın artırılması için düzenleniyor. ‘TSKB İle Önceliğimiz Çevre’ projesi, uzun soluklu, süreklilik arz eden ve birbirini tamamlayan etkinliklerden oluşuyor. Bu bağlamda, ilkini gerçekleştirdiğimiz ‘Doğa İle Buluşma Günü’nün, gelecek senelerde kapsamının genişletilerek devam etmesini hedefliyoruz.”

“TSKB İle Önceliğimiz Çevre” projesi, Türkiye’de bugüne kadar gerçekleştirilen kurum destekli çevre çalışmaları arasında bilinçlendirmeye ve eğitime yönelik en geniş kapsamlı çalışma olarak gösteriliyor. cevreciyiz.com çevre portalinin açılışıyla başlayan proje kapsamında, 2007 yılının sonuna kadar “TSKB İle Önceliğimiz Çevre Konferansı” düzenlenecek ve “Çevre Ödülleri” verilecek. “TSKB İle Önceliğimiz Çevre” projesi kapsamında ayrıca, projenin mümkün olan en geniş kitleye ulaştırılması amacıyla, sanat, bilim, medya ve iş dünyasının örnek isimlerinin bir araya geldikleri bir “Çevre Elçileri” grubu oluşturuldu.

1950’den beri sanayi ve hizmet sektörünün yatırım projelerini finanse eden TSKB, finansman sağladığı kurumların ve projelerin çevresel riskini de göz önünde bulunduruyor. Ayrıca, sağladığı Çevre ve Yenilenebilir Enerji Kredileri ile çevre konusunda Türkiye’de önemli faaliyetlere imza atıyor.