ÇAY, KALP HASTALIĞI RİSKİNİ AZALTIYOR

Amerikalı bilim adamlarının Suudi Arabistan’da yaptıkları bir araştırma, siyah çayın kalp hastalığı riskini önemli ölçüde azalttığını ortaya çıkardı.

Tucson kentindeki Arizona Üniversitesi’nden Dr. İman A. Hekim başkanlığında bir ekip tarafından çayın çok tüketildiği Suudi Arabistan’da 3 bin 430 yetişkin üzerinde yapılan araştırmada, günde 6 fincandan fazla siyah çay içenlerde kalp ve damar hastalıkları riskinin, içmeyenlere göre yüzde 50 az olduğu saptandı.

Preventive Medicine dergisinin Ocak sayısında da yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, siyah ve yeşil çayda bolca bulunan ve flavonoid adı verilen antioksidan madde, kalp ve damar hastalıklarına iyi geliyor.

Dr. İman A. Hekim, Amerikalı bilim adamlarının araştırmasına konu olan deneklerin bazılarının sigara alışkanlığı olması ve sağlıksız beslenmelerine karşın siyah çaydaki antioksidan maddenin, kalp hastalığı tehlikesini önemli ölçüde engellediğini tespit ettiklerini belirtti.

Çay içmenin sosyal bir yaşam tarzı olduğu Suudi Arabistan’da yapılan araştırmaya katılan 30 ila 70 yaşlarındaki yetişkinlerin yüzde 20’si, günde 6 fincandan fazla çay tükettiklerini bildirdi.

Uzmanlar, çaydaki flavonoid maddesinin ayrıca damar sertleşmesini engellediğini ve kötü kolesterolü de azalttığını belirttiler.

Uzakdoğu’da bolca tüketilen yeşil çaya karşılık, dünyanın geri kalan bölümünde ağırlıklı olarak siyah çay tercih ediliyor.