Genel SağlıkHABERLER

CANLI KASLARLA CANLANIN!

Kadıköy Şifa Sağlık Grubu uzman ekibi, kullanılmayan kasların bel ve boyun fıtığına yakalanma riskini arttırdığını ve yaşam kalitesini ciddi oranda düşürdüğünü belirterek, bu konuda uyarıda bulunuyor.

Kadıköy Şifa Sağlık Grubu’ndan Fizyoterapist Nazlı Tütüncüoğlu, iskeleti ayakta tutan kasları güçlendirmenin ileride karşılaşabilecek fiziksel rahatsızlıkların oluşumuna büyük oranda engel olduğunu ve bu nedenle egzersizlerin özellikle menapoz dönemindeki kadınlar için çok önemli olduğunu belirtiyor.

Vücut kaslarının gövde kasları ve kol-bacak kasları olarak ikiye ayrıldığını söyleyen Fizyoterapist Nazlı Tütüncüoğlu, nefes alıp vermekten omurgayı dik tutmaya kadar vücut için hayati önem taşıyan tüm hareketlerin gövde kasları tarafından yapıldığının altını çiziyor.

Egzersiz yapılmamasından dolayı gövde kaslarının kullanılmaması sonucu en çok karşılaşılan hastalıklar bel ve boyun fıtıklarıdır diyen Fizyoterapist Nazlı Tütüncü, kasların güçsüz olması nedeniyle kişilerin çok basit bir hareket sonucunda bile fıtık olabileceklerini açıklıyor.

Kasların zayıflığı sonucu oluşabilecek bir diğer durumun ise ağrılar olduğunu belirten Fizyoterapist Nazlı Tütüncü; “Sırt, boyun ve bel kaslarının zayıflığı sonucu oluşan gerginlik ve ağrılar kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir”

Kadıköy Şifa Sağlık Grubu’ndan Fizyoterapist Nazlı Tütüncüoğlu; ‘Kullanılmayan kaslar zamanla eriyor, güçsüzleşiyor, işlevini yitirmeye başlıyor ve zamanla diğer kaslara oranla daha çabuk hasar görüyor. Kaslar kullanıldığı ve hareket ettiği sürece canlı kalıyor. Örnek vermek gerekirse; haftalık bir yatak istirahatı kas kütlesinde yaklaşık yüzde 20’lik bir kayba neden oluyor’ yorumunda bulunuyor.

Kullanılmayan kasların yol açtığı sorunları en aza indirmek için yapılması gereken tek şeyin günlük egzersizler olduğunu açıklayan Fizyoterapist Nazlı Tütüncü, kişilerin günde sadece 15 – 20 dakikalarını ayırarak daha sağlıklı ve sağlam bir vücuda sahip olabileceklerini belirtiyor.

Sağlıklı olmak; sadece hasta olmamak değil; hayatı sağlık anlamında maksimum kalitede yaşamak ve yaşamdan alınabilecek en fazla değeri almaktır şeklinde konuşan Kadıköy Şifa Sağlık Grubu’ndan Fizyoterapist Nazlı Tütüncüoğlu, genç yaşlı demeden sağlık adına yapılacak hiçbir şey için geç kalınmayacağını ifade ediyor.

Ayrıntılı Bilgi: 0216 542 55 55
www.kadikoysifa.com