CANLI DONÖRDEN NAKLEDİLEN KARACİĞER DAHA RİSKLİ

Bilinenin aksine, canlı donörden nakledilen karaciğerin daha fazla risk oluşturabildiği saptandı.

Canlı donörden alınan karaciğerin sağ yuvarlak ucu, nakledilen hastada altı haftada normal karaciğer yapısına ulaşabiliyor.

Canlı donörden alınan karaciğerin, nakledilen her 7 hastadan birinde karmaşa meydana getirebildiğine değinen araştırmacılar, bu riskleri, enfeksiyon sonucu tekrar hastaneye kaldırılma, tekrar karaciğer nakline yol açma ve yeniden kan nakli olarak sıralıyor.

Canlı donörden ilk karaciğer naklini 1997 yılında gerçekleştiren Amerikalı doktorların, şimdiye kadar canlı donörden 449 karaciğer nakli yaptıkları ve bu hastalardan birinin öldüğü açıklandı. Hastaların yüzde 14’ündeyse ameliyattan sonra ciddi rahatsızlıklar meydana geldiği saptandı. 16 binden fazla hastanın karaciğer nakli ameliyatı için beklediğini açıklayan uzmanlar, hastaların yüzde 25’inin uygun bir karaciğer beklerken öldüğünü hatırlattı. Araştırmacılar, karaciğer hastalarının beklediği donörlerdeki (Organ bağışlayan insanlardaki ölme oranı) ölme oranınınsa karaciğer beklerken ölen hastaların oranından daha düşük olduğunu açıkladı.

Canlı donörden alınan karaciğerin sağ yuvarlak ucu, nakledilen hastada altı haftada normal karaciğer yapısına ulaşabiliyor.

New England Journal of Medicine adlı dergide yer alan araştırma raporunda, canlı donörden karaciğer nakli yapılacak hastaların, oluşabilecek riskleri bilmeleri gerektiği belirtildi.