CAMI AÇMAK ÇOCUKLARINIZI SİGARADAN KORUMUYOR

İngiltere’deki Royal Brompton Hastanesi’nden bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar, sigaranın zararlarına bir kez daha dikkat çekerken, pasif içiciliğin çocukları tahmin edilenden fazla ve kötü etkilediğine işaret ediyor.

Bilim adamları, evde sigara içerken camı açan anne babaların aldıkları bu önlemin yeterli olduğunu düşünürken hata ettiklerini belirttiler ve “evde camı açarak içtiğiniz bir sigaranın zararlı etkileri en az 2 saat etkili oluyor” dedi.

Pasif içiciliğin zararları konusunda yeni bir kampanya başlatmayı planladıklarını belirten Royal Brompton Hastanesi uzmanları, pasif içiciliğin alındığı sanılan önlemlere rağmen tehlike yarattığını ve çocuklarda başta astım olmak üzere nedensiz beşik ölümleri ve göğüs enfeksiyonlarına yol açabildiğini anlatacaklarını bildirdiler. Bilim adamları, bu nedenle en iyi yolun evde kesin sigara yasağı uygulanması olduğunun altını çizdiler.

Pediatrik solunum yolları hastalıkları bölümünden Dr. Liz Edwards, çocukların pasif içicilikten yetişkinlere oranla çok daha fazla zarar gördüklerini belirterek, “çünkü onların ciğerleri çok daha küçük ve gelişimini tamamlayamamış durumda” dedi.

Dr. Edward, sigaranın, içinde 4 binden fazla kimyasal madde ve arsenik ile ammonianın da aralarında bulunduğu zehir içerdiğine dikkat çekti.

Bu arada, sigara karşıtı kampanya “Smoke-Free London”ın sözcüsü Judith Watt, sadece Londra’da her yıl 650 çocukta astım vakasının ortaya çıktığını, her gün 5 yaş altı 5 çocuğun daha astım teşhisiyle hastanelere geldiğini kaydetti.