BURUN KANAMALARI KORKUTMASIN

Can sıkıcı bir duruma neden olan burun kanamaları, hastaları korkutmak dışında çok nadiren yaşamı tehdit edici boyutta olur. Peki burun kanamalarını ne kadar biliyoruz?

Burun kanaması şikayeti olan hastaların çok az bir kısmı (yaklaşık %10) bu şikayetleri nedeniyle hekime başvurur ve bunların da çok az bir kısmı bu sorun nedeniyle hastaneye yatırılır.

Can sıkıcı bir duruma neden olan burun kanamaları, hastaları korkutmak dışında çok nadiren yaşamı tehdit edici boyutta olur.

Memorial Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği’nden Doç. Dr. Burak Erdamar, hekimlerin oldukça sık rastladığı acil durumlardan birisi olan burun kanamaları ve kanamaların durdurulması hakkında bilgileri verdi:

1) Ön burun kanamaları: Burnun ön kısmından gelen kanamalardır. Ayakta duran ya da oturan kişide burun deliğinden akan kanama şeklinde kendini gösterir.

2) Arka kanamalar: Kanama burun deliklerinden olsa bile çoğunlukla genize doğrudur. Otururken veya ayakta duruken bile kanama boğaza doğru olur. Arka burun kanamalarının tanınması oldukça önemlidir. Bu kanama tipinde olan hastaların uzman Kulak Burun Boğaz hekimi tarafından takibi gerektirmektedir. Arka kanamalar daha çoğunlukla yaşlı kişilerde olur. Bu hasta grubu genellikle yüksek kan basıncı (hipertansiyon) olan kişiler ya da trauma geçirmiş kişilerdir.

Burun kanamaları çocuk yaş grubunda özellikle ön kanama tipinde olmaktadır. Kuru hava ve kış aylarında görülen kabuklanmalar kanamaya neden olmaktadırlar. Bundan korunmak için nemlendirici kremi burun orta bölgesine parmak ucu ile sürmek faydalı olacaktır. Bu amaçla vazelin gibi kremler sürülebilir. Genelikle gece yatmadan kullanılması yeterli olacaktır. Nemlendirici önlemlerin alınmasına karşın kanamalar durmuyorsa hekime başvurulması önerilir.

Ön Kanamanın Durdurulması

Sizde ya da çocuğunuzda burun kanaması varsa şunları uygulayınız:

1) Burnunuzun ucunu başparmak ve diğer iki parmağınız arasına alarak sıkıştırın.

2) Başınız yüksekte tercihan oturur pozisyonda yaklaşık beş dakika bekleyin.

3) Başınızın kalbinizden yüksek pozisyonda olmasına dikkat edin. Bu nedenle oturmanız ya da başınız yukarıda uzanmanız uygun olur.

4) Burun ve yanağınıza buz tatbik edin. (Bir plastik torba içerisine buz doldurarak)

Kanama Durduktan Sonra Yeniden Kanamayı Önlemek İçin

1) Sümkürmemeye dikkat edin.

2) Yerden bir şey kaldırmak ya da buna benzer zorlayıcı hareketler yapmayın.

3) Başınızı mutlaka göğsünüzden yukarıda tutun.

Ne Zaman Doktora-Acil Servise Başvuralım?

1) Yukarıda anlatılanların dikkatlice uygulanmasına rağmen kanamanın durmaması veya tekrarlaması durumunda

2) Kanama sonrasında yorgunluk, halsizlik, göğüs ağrısı gibi şikayetler hissediliyorsa

3) Kanama burun önünden çok boğaza doğru oluyorsa, en kısa zamanda hekime başvurulması en uygun davranış olur.

www.memorial.com.tr