Genel SağlıkHABERLER

BUNALTICI YAZ SICAKLARI BEBEK HEYECANINIZA GÖLGE DÜŞÜRMESİN

Yaz sıcaklarının kendini iyice hissettirmeye başladığı bu günler, bebek bekleyen pek çok anne adayı için adeta alarm niteliği taşıyor. Sıcağa karşı toleransı zaten düşük olan hamileler, yaz aylarında havaların aniden ısınmasından önemli ölçüde etkilenebiliyor. Gerekli önlemler alınmadığında, sıcaklar, kadınların hayatlarında yaşayabileceği en güzel deneyimlerden biri olan hamilelik günlerini kabusa çevirebiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Eylem Şeker Arı, yaz aylarında keyifli ve rahat bir hamilelik için önerilerde bulundu.

Hamileliği yaz dönemine denk gelen anne adayları daha dikkatli olmalı!

Anne adayları hamilelik sürecinde hem duygusal hem fizyolojik değişiklikler yaşar. Bu dönemde değişen çevre koşullarına da daha duyarlı olmaya başlar. Terleme, nefes darlığı gibi şikayetler havaların ısınması ile birlikte artabilir. Hamileliğinin ileri dönemlerini yaz aylarında yaşayan anne adayları bu süreçte bol su tüketmelidir ve havanın çok sıcak olduğu öğle saatlerinde dışarıya çıkmamalıdır.

Kol ve bacaklarda oluşan şişlikleri azaltmak için…

Yazın özellikle gebeliğin ikinci yarısını yaşayan anne adaylarının büyük bir bölümünün ellerinde ve bacaklarında şişlikler görülür. Gün içerisinde 30-60 dakika kadar uzanmak şişlikleri azaltmak için yararlı olacaktır. Bacaklarınızın yükselmesine yardımcı olacak şekilde, altına yastık yerleştirebilirsiniz. Ayaklarınızı rahat ettirmek için yarım numara büyük ayakkabı seçin.

Hamileliğin ikinci 3 ayı tatil için en ideal dönem

Hamileliğin son 3 ayı evden çok uzaklaşılmaması gereken bir dönemdir. O nedenle bu dönemde tatile gidilmemesi daha doğru olacaktır. İkinci 3 aylık dönem, yolculuğa çıkmak için en uygun zamandır. Yine de gidilecek yerde en yakın doktorun ve hastanenin tespit edilmesi gerekir. Yolculuk sırasında uzun süre hareketsiz kalmayıp, bacaklarda şişliği ve damar tıkanıklığını önlemek için, iki saatte bir dolaşmak gerekir. Yolculuk öncesi gaz yapıcı yiyecekler tüketilmemelidir.

Yaz hamileleri nelere dikkat etmeli?

• Özellikle hava sıcaklığının ve nem oranının yüksek olduğu günlerde, dışarı çıkmak yerine, evde kalmayı tercih edin.

• Dışarı çıktığınızda mutlaka yüksek faktörlü örneğin; 30 SPF güneş koruyucusu kullanın. “Gebelik maskesi” adı verilen yüzdeki lekelenmeyi önlemek için, yüzünüz için mutlaka güneş koruyucu kullanın.

• Vücut sıcaklığınızı azaltmak için duş almak ya da ıslak bir bezi el bileği, alın ve boyun bölgenize uygulamak faydalı olabilir.

• Çok fazla terliyorsanız, bol sıvı alarak, kaybettiğiniz sıvı ve elektrolitleri yerine koymalısınız. Bunun için bol su tüketin.

• Egzersiz yapıyorsanız, günün serin saatlerini seçmelisiniz. Yüzme sizi serinleten bir egzersiz seçeneğidir.

• Kıyafetlerinizi rahat ve nefes aldıran özellikte olanlardan tercih edin.

• Sivrisinek kovucu ürünlerin içindeki kimyasalların bebek üzerindeki etkisini bilmediğimiz için, bu tür ürünleri mümkün olduğunca az miktarlarda kullanın ya da kıyafetinizin üzerine uygulayarak cildinizle temas etmesini engelleyin.

• Günün serin zamanlarını seçmek kaydıyla haftada 2-3 kez yürüyüş yapın.

• Yüzüklerinizi çıkarmanız uygun olacaktır. Aksi takdirde ellerinizdeki şişme nedeniyle yüzüğün kesilerek çıkarılması gerekebilir.

• Sıkı kıyafetler giymeyin, uzun süre ayakta kalmayın. Tuzu azaltın ancak hayatınızdan tamamen çıkarmayın.