Genel SağlıkHABERLER

BİTLENMELER YAZ AYLARINDA ARTIŞ GÖSTERİYOR

Bit ve kene sorunları yaz aylarında ciddi bir artış gösteriyor.

Direkt temas veya ortak kullanılan tarak ve havlu gibi eşyalar ile bulaşan bitlerin çocuklarda daha sık görülme nedenini okul ve kreşlerde birbirleri ile daha yakın temasta bulunmalarına bağlayan Anadonu Sağlık Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Figen Akın, kenelerin ise yaş ayırt etmeden herkeste görülebileceğini belirtti. Dr. Akın bit ve kene ile karşı karşıya kalınması durumunda yapılması gerekenleri paylaştı
Bitlenmeler yaz aylarında artış gösteriyor
Bit ve kene sorunları yaz aylarında ciddi bir artış gösteriyor. Direkt temas veya ortak kullanılan tarak ve havlu gibi eşyalar ile bulaşan bitlerin çocuklarda daha sık görülme nedenini okul ve kreşlerde birbirleri ile daha yakın temasta bulunmalarına bağlayan Anadonu Sağlık Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Figen Akın, kenelerin ise yaş ayırt etmeden herkeste görülebileceğini belirtti. Dr. Akın bit ve kene ile karşı karşıya kalınması durumunda yapılması gerekenleri paylaştı.
özellikleri çocuklarda çok sık görülen ve çocuktan tüm aile fertlerine bulaşarak hayatı kabusa çeviren bitler ve herkesi tehdit eden kene sorunu yaz aylarında artış gösteriyor.
Bitlerin özellikle ense, kulak arkaları gibi bölgeleri sevdiğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Figen Akın, “Tanı geç konulursa ense bölgesinde alerjik reaksiyonlara nadiren ateş gibi sistemik semptomlara yol açabilir. Yaz ve kış dönemlerinde okul, kreş gibi toplu yaşam alanlarında küçük salgınlara yol açabilir” dedi. Kenelerin ise örümcek ailesinden geldiğine değinen Dr. Akın “Kenenin etkin olduğu dönemlerde kenelerin bol bulunabileceği alanlarda bulunmaktan kaçınılmalıdır” dedi. Dr. Akın, “Böyle yerlerde mutlaka bulunulacaksa uzun çorap, bot, uzun pantolon giyilmeli ve pantolon çorabın ya da botların içine, tişörtün alt kısmı da pantolon içine sokulmalıdır. Ayrıca kenenin görülmesini kolaylaştırdığından açık renkli giysiler tercih edilmelidir” diye konuştu. Kene ısırmasını önlemek için giysilere ve deriye “permethrin” içeren ilaçlar uygulanması gerektiğini belirten Dr. Akın, “Eve gelindiğinde vücut, özellikle koltuk atı, kulak içi ve çevresi, göbek deliği içi, dizlerin arkası, saç ve kıllı bölgelerin içi ve çevresi, bacak arası, bel bölgesi, kene yönünden kontrol edilmelidir. Kene ısırığı durumunda hastaneye hemen gidilemiyorsa, kenenin üzerine alkol, eter gibi kimyasal madde sürmeksizin, eldiven giyerek pens yardımıyla, vücuda tutunduğu en yakın yerinden tutularak, kene kendi vücudunun gerisine doğru çekilerek çıkartılmalıdır. Kenelere çıplak elle dokunulmamalı, patlatılmamalıdır. Kene ısırığı olan kişiler 10 gün süreyle izlenmelidir” şeklinde konuştu.
Bitlenme durumunda bunlara dikkat
• Bitlenme için salgın olduğu dönemlerde saç muayeneleri daha sık yapılmalıdır.
• özellikle ense ve kulak arkalarına bakmak gerekir
• çocukların saçları sirkeli su ile veya lavanta kolonyası gibi keskin kokulu kolonyalar ile
taranabilir.
• Saçları kısa kestirmek belki tedaviyi kolaylaştırır ama çözüm değildir.
Kene ölümcül hastalıklara neden olabilir
Bitin kaşıntı dışında sistemik bir problem oluşturmayacağını sadece geç tedavi edilen hastalarda alerjik reaksiyonlara neden olabildiğini belirten Dr. Akın, kene ısırması yoluyla bulaşan hastalıkların daha tehlikeli sistemik problemlere yol açabildiğini belirtti. Kene ısırması ile Riketsia, Lyme hastalığı, Babeliozis gibi sistemik hastalıklar bulaşabildiğini söyleyen Dr. Akın, “Bu hastalıkların bir kısmı maalesef ölümcül seyredebilmektedir.Keneler kene felci olarak tanımlanan bir klinik tablo oluşturabilir. Boyuna yakın bölgeden ısırdığında bacaklardan başlayıp, boyun kısmına kadar uzanan felç belirtilerine rastlanabilir. Ateş 40 dereceye kadar yükselebilir. Solunum sistemini etkileyerek ölüme bile neden olabilirler” dedi. Dr. Akın, “Kene için park gibi yeşillik alanlar ilaçlanmalı ve başıboş hayvanlar kene açısından mutlaka bir veteriner muayenesinden geçirilmelidir” diye konuştu.