Genel SağlıkHABERLER

TIRNAK MANTARI YAZ MEVSİMİNDE ARTIYOR…

Türkiye’de 4 milyondan fazla tırnak mantarı hastası var. Ancak hastalar durumlarını önemsemiyor.

Havuz, deniz mevsiminde, açık ayakkabı giyilen yaz günlerinde daha fazla şikayet konusu olan tırnak mantarının bulaşıcı bir hastalık olduğuna dikkat çeken Dr. Oktay Demircioğlu, “Tırnakta renk değişimi, kalınlaşma, kırılma; hassasiyet, şekil bozukluğu ile kendini gösteren mantarın ilk zamanlarında fark edilmesi zordur. Tek bir tırnakta başlayan mantar, tüm tırnaklara yayılabilir ve başkalarına da bulaşabilir. Bu nedenle tedavi edilmesi sosyal bir sorumluluk da içerir” şeklinde konuştu.

Tırnak mantarından korunmak mümkün…

Daha çok ayak tırnaklarında görülen tırnak mantarı, ayakkabının içinde terleyen ayaklarda, bot kullananlarda, mantarlı tırnaklarla çok temas eden manikür-pedikürcülerde, ortak soyunma odası ve duş kullanan sporcularda daha sık görülüyor. Dr. Oktay Demircioğlu, ilerleyen yaşla birlikte daha sık görülen tırnak mantarından korunmak için şunları tavsiye etti.

• El ve ayaklarınızı iyi kurulayın, nemli bırakmayın

• Pamuklu çorap giyin,

• Ayakkabılarınızın hijyenini unutmayın,

• Herkese açık yerlerde, özellikle otel, spor salonu, havuz kenarı, duş, hamam gibi alanlarda kendinize özel terliğinizi giyin,

• Tırnaklarını derin kesmeyin, tırnaklarınızın çizilmesi, yüzeyinin zedelenmesine izin vermeyin,

• Manikür, pedikür yaptırıyorsanız kendinize özel malzemeler kullanın

Yapılan araştırmalara göre tırnak mantarı, kişilerin psikolojik durumlarını olumsuz etkiliyor. Hastaların yarıya yakını tırnaklarının görünmesinden çekindiğini, bu yüzden de herkese açık alanlardan faydalanamadığı söylerken; yine, hemen hemen yarısı, ağrı duyduğunu; yüzde 38′i ayakkabı giymede zorlandıklarını; yüzde 15′i ayakta dururken ya da yürürken rahatsız olduğunu ifade ediyor…

Tırnak Mantarı tedavisi tırnağın kökünden başlar…

Dr. Oktay Demircioğlu “Tırnak mantarı, tırnağın içinde yer alan bir enfeksiyon olduğu için kullanılan ilacın da, tırnağın içine nüfuz etmesi gerekmektedir. Kalem şeklindeki Excilor, tırnak yatağına hızla nüfuz eder. Böylece enfeksiyon etkeni olan dermatofitlere kolayca ulaşır. Küçük molekül yapısı nedeniyle tırnağa hızla ve yüksek oranda etki eder. Mantara yol açan dermatofitlerin sakladığı her köşeye erişerek tırnak boyunca düzgün bir şekilde yayılır. Excilor’un kullanıldığı tırnak uzadıkça, alttan yeni gelen tırnakla birlikte iyileşme açık şekilde fark edilir.” şeklinde konuşarak, dikkatli ve sabırlı bir tedavi ile tırnak mantarından kurtulmanın mümkün olduğunu söyledi.