Genel SağlıkHABERLER

BİR FİNCAN KAHVENİN YARARLARI!”

Kahvenin, ağrı kesicilerin etkisini yüzde 40 oranında artırdığını belirten uzmanlar, özellikle migrene karşı, diğer ilaçlarla birlikte kafeinin de reçeteye eklendiğini söyledi.

Migrene birebir

Şeker hastalığının erken uyarı sinyali olarak kabul edilen kahve, şeker komasının eşiğine gelmiş hastalarda bir-iki fincan içildikten sonra, titreme ve terleme belirtileri görünce alarma geçiyor.

Uzmanlara göre, kahveyle göğüs kanseri arasındaki ilişki, en çok araştırılan alanlardan birini oluşturuyor.

1980’lerde son derece olumsuz raporlar yayınlandı, ancak 1988’de araştırmacılar, kahveden korkmaya gerek olmadığına karar verdi. Bir araştırma raporlarında, günde 5 koca fincan içmek kaydıyla, kahvenin kötü huylu tümörleri küçülttüğü belirtildi, bugün ise bazı bilimadamlarına göre kahve iyi huylu tümörlerin büyümesine yol açıyor.

1981 yılındaki bir araştırmaya göre kahve, pankreas kanserinin en önemli nedenlerinden biriydi. Ancak zaman içinde bu görüş tersine döndü. Yeni araştırmalar, kahvenin pankreasta kanseri önleyici etkisi olduğunu ve hatta bağırsaklarda da tümör oluşumunu önlediğini gösteriyor.

Uzmanlar, kahvenin kalsiyum kaybına yol açıp açmadığı, dolayısıyla kemik erimesi ve kırık riskini artırıp artırmadığını araştırıyor. Genç kadınlar için günde bir fincan kahvenin zararı olmadığı, ancak yaşlı kadınlar için aynı durumun söz konusu olmadığı bildirildi.

ASTIM RİSKİNİ AZALTIYOR

Günde 3 fincan kahvenin, astım tehlikesini ve göğüs hırıltılarını azalttığını ifade eden uzmanlar, “Sabah kahvesinden sonra çarpıntınız olabilir, ancak bu geçici ve tehlikesiz bir durum. Bu yıl ki son araştırmaya göre kahve tiryakilerinde sürekli bir tansiyon artışı tespit edildi, ancak geçen yıl ki başka bir araştırma bunun tersini söylüyor. Sonuç: her iki durumda da kahvenin marjinal etkisi var” dedi.

Kahvenin, kişiyi daha uyanık ve dikkatli tutabildiği belirtilirken, ancak bazı araştırmaların, kahvenin bilgileri algılama gücünü azalttığı ortaya çıktı. Uzmanlara göre eski araştırmalar, kahve içenlerde kolesterol düzeyinin daha yüksek olduğunu gösteriyordu. Ancak 1970’lerden sonra kahve ile kolesterol arasındaki bağ ortadan kaldırıldı. Ancak kalbi kahveden korumak için filtre kahve içmek gerekiyor. Filtre, kolesterole yol açan kimyasallara geçit vermiyor.

Bir araştırmaya göre, aşırı alkol tüketenler, günde 4 veya daha fazla fincan kahve içtiği takdirde siroz ihtimali yüzde 80 oranında azalıyor. Günde 3 fincandan fazla kahve içen kadınların doğurganlık oranının yüzde 27 azaldığını belirten uzmanlar, “Aşırı miktarda kahve tüketimi, düşüklere ve bebeğin kilo kaybına yol açar. Kahve, bağırsakları harekete geçiriyor. Bu da midenin besinler sindirilmeden boşalması anlamına geliyor, ancak sağlık açından bir felaket olarak görülmüyor. Kahve, gastrit asit salgılanmasına yol açıyor, ancak süt ve biranın yarısı kadar bir düzeyde. Kahvenin depresyona karşı etkisi var. Bazı durumlarda intiharı önleyecek kadar güçlü bir etki ediyor. Günde 2-3 fincan kahve çok yararlı” açıklamasında bulundu.

Kaynak: İHA