Genel SağlıkHABERLER

BİLİNÇSİZ HAVUZ ATLAYIŞLARI DIŞ KULAK YOLU ENFEKSİYONUNA NEDEN OLABİLİR

Sıcak havalarda serinlemek ve hoşça vakit geçirmek için sıkça tercih edilen havuzlar, dikkat edilmediği takdirde kulak sağlığına ciddi ölçüde zarar verebiliyor. Bilinçsizce yapılan atlayışlar ve yanlış yüzme teknikleri ile klorlu suyun kulağa girmesinin dışında havuza girerken kulak tıkacı kullanılmaması da dış kulak yolu enfeksiyonuna yol açabiliyor. Memorial Hizmet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Murat Enöz, yazın dikkat edilmesi gereken dış kulak yolu enfeksiyonları ve tedavileri hakkında bilgi verdi.

Tatile çıkmayı ve havuza girmeyi planlıyorsanız kulak sağlığınıza iki kat özen göstermeniz gerekmektedir. Tatilcileri bekleyen en önemli tehlikelerden biri de dış kulak yolu enfeksiyonlarıdır.

Dış kulak yolu enfeksiyonunun nedenleri;

• Sıcak ve nemli iklim

• Dış kulak yolunun havuz suyu gibi alkali ya da klor içeren sıvılarla temas etmesi

• Dış kulak yolunda üretilen koruyucu salgının yani kulak kirinin pamuk uçlu çubuklar ile uzaklaştırılması

• Diyabet, AIDS gibi bağışıklık sitemini etkileyen hastalıkların bulunması

• İşitme cihazı gibi dış kulak yoluna temas eden yabancı cisim bulunması

Dış kulak yolu enfeksiyonunun belirtileri;

• Kulakta ağrı hissedilir. Genellikle dış kulak yoluna bastırılırsa ağrı daha da artar.

• Dış kulak yolunda ödem oluşur. Kanal ödem nedeniyle tamamen kapanmış olabilir.

• Dış kulak yolunda kızarıklık oluşabilir

• Kulakta kaşıntı olur. Dış kulak yolunun mantar enfeksiyonunda ağrıdan daha çok kaşıntı görülür.

• Bakteriyel enfeksiyonda ise çoğunlukla kaşıntı dışındaki diğer belirtiler görülür.

• Dış kulak yolunda akıntı olur

Limon ve sirke suyu kulak yolu enfeksiyonlarında etkili ama dikkat!

Dış kulak yolu enfeksiyonu tedavisinde dış kulak yolunu asitleştirici damlalar kullanılmakla birlikte; mantar enfeksiyonunda solüsyon ve damlalar, bakteriyel enfeksiyonlarda ise antibakteriyal göz ya da kulak damlaları ilave edilmektedir. Limon ya da sirke suları da dış kulak yolu enfeksiyonlarında kullanılabilmektedir; ancak doktora danışmadan kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Antibiyotik ve solüsyonlar tedavide etkin

Genellikle asit ve alkol karışımı solüsyonlara ilave olarak antimikotik (mantarların gelişmesini durduran ya da öldüren solüsyon) ya da antibakteriyel damlalar, dış kulak yolu enfeksiyonu tedavisi için yeterli olmaktadır. Özellikle ödemden dolayı kanal tamamen kapandıysa ve verilen damlalar kanal içerisine ulaşmıyorsa, dış kulak yoluna özel kurutucu solüsyonu ya da diğer antiseptik solüsyonları içeren gazlı bez yerleştirilebilir. Sonrasında ise ağızdan antibiyotik tabletler verilebilmektedir.

Havuza girerken kulak tıkacı mutlaka takılmalı

Dış kulak yolunu pamuklu kulak temizleyicilerle karıştırmaktan kaçınmalı ve gerekirse doktorunuza danışmalısınız. Havuza girerken kulak tıkaçlarının kullanılması havuz suyunun kulağa temas etmesini engelleyecektir. Su ile temas olduktan sonra saç kurutma makinesinin düşük ayarda açılarak kulakların kurutulması da etkili bir yöntemdir.