BEYNİN DİJİTAL HARİTASI ÇIKARILDI

Dijital veri bankası sayesinde, insan beyninin çok yönlü işleyiş mekanizması çözülebilecek.

Bilim adamlarının “beyin atlası” adını verdikleri dijital veri bankası sayesinde, insan beyninin çok yönlü işleyiş mekanizması çözülebilecek. Hatta bir beynin patalojik mi yoksa normal mi olduğunu görüntüleyerek belirlemek olanaklı olabilecek.

Los Angeles’teki California Üniversitesi nöro-görüntüleme merkezi, 10 yıllık çalışma sonunda insan beyninin ayrıntılı haritasını çıkarmayı başardı. Yeni beyin atlası oluşturulmadan önce, insan ırkı için model olarak kullanılan beyin haritası, Fransız asıllı 60 yaşında bir kadın üzerinde yapılan incelemeler sonunda oluşturulmuştu.

Amerikalı bilim adamları, yeni beyin atlasını oluşturmak için ise, 9 farklı ülkede, farklı ırklardan, farklı yaş ve cinsiyet gruplarına ait 7 bin kişinin üç boyutlu beyin tarama ve görüntüleme sonuçlarını tek merkezde derledi. Bu arada aynı yumurta ikizi 342 kişinin dosyaları ile, Alzheimer hastası, otistik ve şizofren kişilere ait sonuçlar da veri bankasına eklendi.

Bu görsel verilerle; beynin sahibi olan bireyin yaşı, uyruğu, cinsiyeti, eğitimi, mesleği, beslenme alışkanlıkları, hobileri, zeka ölçümleri, iş yaparken sağ elini mi yoksa sol elini mi kullandığı gibi kişisel verileri birleştiren bilim adamları, veri bankasını tamamlamak için beyine kan ve oksijen akışı ile beyindeki elektrik aktivitesine ilişkin bilgileri de girdiler. Ve sonuçta ortaya, insan beyninin bugüne kadar yapılmış en kapsamlı dijital haritası çıktı.

Beyin atlası sayesinde bilim adamlarının, sadece görüntüden yola çıkarak, beyin anomalilerini ve patolojik bozuklukları teşhis etmeleri mümkün olabilecek. Araştırmacılar, yine görsel farklılıklardan yola çıkarak, beynin ayırt edici özelliklerini tespit etmek olanağına sahip olacaklar.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com