Genel SağlıkHABERLER

BEYİN HÜCRELERİNİZ YOK OLMASIN!

Cep telefonları için önemli uyarılar…

Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş, ”Yaşamınızın ön kapısından uygarlık, çağdaşlık, medeniyet diyerek teknolojinin nimetleri girerken, arka kapınızdan sağlığınız çıkıp gitmesin” dedi.

Göktaş, yaptığı yazılı açıklamada, cep telefonlarının insan sağlığını olumsuz etkilediğini ve sağlıklı yaşamın insanların ellerinden alındığını belirtti.

Açıklamada, son günlerde cep operatörlerinin birbirinden farklı tarife ve metotlarla tüketicileri etkilediğini savunan Göktaş, tüketicilerin de fırsatlar kaçmasın diye, hem ekonomik hem de sağlık açısından çok şeyler kaybettiğini kaydetti.

Mustafa Göktaş, cep telefonlarının teknolojinin bir nimeti olarak değerlendirildiğini kaydettiği açıklamada, ”Ama bir şeyin farkında değilsiniz. O da sağlığınız elinizden gidiyor. Yavaş yavaş gittiği için farkında değilsiniz. Sağlıklı yaşam hakkımız. Yiten giden ise öncelikle sağlığınız. Yaşamınızın ön kapısından uygarlık, çağdaşlık, medeniyet diyerek, teknolojinin nimetleri girerken, arka kapınızdan sağlığınız çıkıp gitmesin” dedi.

-”CEP TELEFONLARI SAĞLIĞI OLUMSUZ YÖNDE ETKİLİYOR”

Göktaş açıklamada, cep telefonlarının sağlığı birçok yönden olumsuz bir şekilde etkilediğini belirterek, şöyle devam etti:

”Telefonda mektup yazılmaz. Saatlerce konuşma yapmak yanlıştır. Hele ki cep telefonu gibi riski ağır olan bu teknoloji harikalarında, uzun süreli telefonda konuşmanın ciddi şekilde sağlığınızı etkilediğini bilin. Yaydığı elektro dalgalar bir müddet sonra görüyorsunuz ki beyin hücrelerinizi yok ediyor, beyin tümörüne neden oluyor. İşitme problemi yaratıyor. İnsanda bağışıklık sistemini bozuyor. Baş ağrısı, sersemleme yapıyor, duyma hissini bozuyor. Dikkat bozukluğuna sebep oluyor. Görüş alanında daralma yapıyor. Kalp ve damar rahatsızlıklarını sebebiyet veriyor. Kan hücrelerinin bozulmasına, embriyoların bozulmasına, yoğun stres ve yorgunluk hissine neden oluyor. Kadında düşük yapmaya sebep oluyor. Yüksek tansiyon, genetik yapının bozulması, sperm sayısının azalması, beyaz kan hücresinin artması (yani kanser), cilt kanserinin artması, kan ve beyin bariyerinin zedelenmesi gibi çok ciddi hasarlar veriyor. Bunlar bir kısmı kısa vadede görülenler, diğerleri ise uzun vadede ortaya çıkan çok ciddi sağlığımızı tehdi
t eden olaylardır.”

-”BU İŞİN DE SUYUNU ÇIKARDIK”

Açıklamada, toplumun son 30 yıl içinde neyi neden ve niçin tükettiğini düşünmeden ve üretmeden tüketen bir toplum hale geldiğini belirten Mustafa Göktaş, ”Bu işin de suyunu çıkardık. Cep telefonu, ihtiyaç olanın da olmayanın da elinde. Canımızdan kıymetli minicik evlatlarımızın bile elinde var. Hiç düşünmeden geleceği, sağlıklı yaşamı yok ediyoruz. Cep telefonu ile görüşmelerinizi kısa ve öz tutun” dedi.

Göktaş, cep telefonu taşımanın medeniyet, uygarlık, çağdaşlık anlamına gelmediğini belirttiği açıklamada, cep telefonu operatörlerinin tarifelerine aldanıp çok konuşmanın, insana getirisi olmadığını ifade etti.

Mustafa Göktaş, cep telefonlarının gün içinde vücuttan olabildiğince uzakta, çantada, çanta yoksa en dış cepte taşınmaya özen gösterilmesi gerektiğine de işaret etti.