BEYAZ EKMEK SAĞLIĞA ZARAR

Günlük enerji gereksiniminin karşılanmasında büyük önem taşıyan ekmek tüketimi, çeşidi ve miktarına dikkat edilmediği takdirde başta; obezite, şeker hastalığı, kanser, kalp hastalıkları gibi kronik hastalık oluşma riskini de artırmakta.

Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Seçil Kenar, tüketilmesi gereken ekmek miktarı ve fazla ekmek tüketiminin yol açtığı hastalıklar hakkında bilgi verdi.

DENGESİZ BESLENMEYE YOLAÇIYOR

Ekmek tüketimi ile ilgili yapılan yanlışlardan ilki, tek başına ekmek ağırlıklı beslenmek, vitamin-mineral ve diğer besin gruplarının yeterli alınmasını engellemektedir. Özellikle ekmek ağırlıklı beslenen kişilerde hayvansal protein alımının, meyve ve sebze tüketiminin yetersiz olması sonucunda başta anemi olmak üzere birçok sağlık problemi ortaya çıkabilmektedir.

KİLONUN BAŞLICA NEDENİ

Özellikle günlük enerji ihtiyacı düşük olan, hareketsiz kişilerde ekmek miktarının fazla alınması, kalori alımının artmasına sebep olacağından obezite ( şişmanlık) oluşma riski de artacaktır. Hareket ve egzersiz seviyesi düşük olan kişilerde, öğünlerde ekmek miktarı tüketimi, 1-2 dilim ile sınırlandırılmalıdır. Ekmek yerine geçen pilav, makarna v.b gıdalar tüketilirken yanında ekmek yenmesi tercih edilmemelidir.

BEYAZ EKMEK YERİNE TAM BUĞDAY EKMEĞİ

Beyaz ekmek yapımında B2, B6, niyasin, folik asit, çinko miktarları azalmakta ve ekmekteki vitaminler beyaz ekmek olarak işlenme sırasında kayba uğramaktadır. Bu nedenle tam buğday ekmeği tüketimine ağırlık verilmesi gerekmektedir. B grubu vitaminler; enerji üretiminde

Beyin fonksiyonları ve sinir sistemi ile cilt sağlığı üzerinde büyük önem taşır. Bu yüzden işlenmemiş ekmek tüketiminin yaygınlaştırılması gerekmektedir.

ESMER EKMEK EN İYİSİ

Posa içeren esmer ekmek tüketimi, glisemik indeksi (kan şekerini yükseltme oranı referansı) değeri beyaz ekmeğe oranla daha düşük olduğu için, şeker hastalığı riskini de azaltacaktır. Glisemik indeksinin düşük olması ve posanın besin hacmini arttırması sonucunda tokluk hissi artar. Bu da, zayıflama ve kilo kontrolünde avantajlıdır. Ayrıca posa, bağırsak hareketlerini ve gaita miktarını arttırması nedeniyle kabızlık şikayetlerinin azalmasına yardımcı olur.