BESLENME ÇANTALARI EĞLENCELİ VE SAĞLIKLI OLSUN

Çocuğum okulda ne yiyecek, ne içecek? Kantinlerdeki abur-cuburlardan onu nasıl uzak tutacağım soruları ailelerin kafasındaki en büyük soru işaretlerinden biri. Esteworld Plastik Cerrahi Hastaneleri Uzmanlarından Diyetisyen İpek Ağaca Özger, ailelere eğlenceli bir o kadar da sağlıklı beslenme çantaları öneriyor.

Çocukları okul kantinlerinden ya da okul sonrası hamburgercilerden uzak tutmanın yolu, onlara sağlıklı ve keyifli beslenme çantaları hazırlamaktan geçiyor. Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger, sağlıklı ve eğlenceli bir beslenme çantasının sağlıklı gelecek için büyük bir adım olacağını belirtiyor.

Uzm. Diyetisyen Özger, beslenme çantasının önemini şöyle anlatıyor: “Çocuklarınızın daha dengeli öğünler tüketmesi için beslenme çantasına konulacak besinlerin doğru seçilmesi çok önemli. Protein, karbonhidrat ve yağ dağılımı; yeterli vitamin ve mineral içerip içermediği; besin gruplarının dengesi beslenme çantası menülerini planlarken dikkat ettiğimiz noktaların başında geliyor.”

Beslenme çantaları çocuklar için keyifli, kolay taşınabilir olduğu kadar, anne babalar için de pratik olmalı. Beslenme çantasının önemini bilip de beslenme çantasına ne koymanız gerektiğini bilmiyorsanız işte size hem besleyici hem pratik beslenme çantası önerileri.

Pazartesi:
Cam kasede neşeli yoğurt
(Yoğurdu, marketten almak yerine, evde mayalanmış 3 kaşık yoğurdun içerisine 2 adet badem ve 1 adet şeftaliyi dilimleyerek bu neşeli yoğurdu hazırlayabilirsiniz. Şeftali yerine, 1 avuç çilek de kullanabilirsiniz.)

Salı:
5 renkli mini sandviç
(Peynirli, kuru domates, marul ve cevizli mini sandviç)
1 adet taze kayısı

Çarşamba:
Yulaflı elmalı ev kurabiyesi
Kutu Süt
Perşembe:
Sebzeli mini börek, Cherry domatesler
Kutu Ayran

Cuma:
2 adet yavrulu kayısı
(2 adet kuru kayısı içinde 1/2 ceviz)
Kutu Süt