Genel SağlıkHABERLER

BESİN ALERJİSİ REFLÜ VE ASTIMA NEDEN OLABİLİR

Çocuklarda görülen gıda alerjilerinin yüzde 90 nedeni ; inek sütü, yumurta, buğday unu, fındık, fıstık ve deniz ürünleri olduğuna dikkatleri çeken Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak;

“Besin alerjisi çocuklarda kendini en sık alerjik egzama ile gösterirken, besin alerjisine bağlı kusmalar yerini sessiz reflüye bırakmakta ve zamanla astıma yol açmaktadır” açıklamasında bulundu.
Besin alerjisinin ilk ortaya çıkışının genellikle ilk üç yaşta olduğunu belirten çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, “Besin alerjisi bazı gıda maddelerine karşı vücudun aşırı tepki göstermesidir. Besin alerjisi olan çocuklarda çoğunlukla ilk aylarda; yanaklarda döküntü, cilt kuruluğu gibi şikâyetler gözlemlenmektedir.” dedi.
BESİN ALERJİSİ, REFLü VE ASTIMA NEDEN OLABİLİR
çocuklarda sıklıkla alerjik egzama ile kendini gösteren besin alerjisinde, mide ve bağırsak alerjilerinin de ortaya çıktığını açıklayan Yonca Tabak,  çoğu zaman ilk bir yaş grubunda fışkırır tarzda kusmalar ve ishal görüldüğüne de dikkat çekti.  Prof. Dr. Yonca Tabak,Gıda alerjisinde kusmalar zamanla geçerken yerini sessiz reflüye bırakmaktadır. Ses kısıklığı, diş gıcırdatma, ağız kokusu, iştahsızlık belirtileri ile seyreden reflü zamanla geçmeyen balgamlı öksürüklere ve astıma yol açar.” diyerek aileleri dikkatli olmaları konusunda uyardı.
DİLALTI AŞI İLE KISMEN TEDAVİSİ MüMKüN
Gıda alerjilerinin aşı tedavisi ile kalıcı çözümü olmadığınıbelirten Prof. Dr. Yonca Tabak , “İnek sütü, yumurta, fındık, fıstık, deniz ürünleri ve tahıllara karşı olan alerjilerin tamamen olmasa da üç yaşına doğru geçmeye eğilimli olduğunu sözlerine ekledi.  Ancak gıda alerjilerinin geçerken yerini ev tozu akarı ya da polen gibi solunum yoluna etki eden alerjileri bırakacağına dikkatleri çeken Yonca Tabak “3 yaşına kadar geçmeyen gıda alerjilerine ek olarak, eğer ev tozu veya polen alerjisi ve astım gelişirse bu solunum yoluna ait alerjilerin dilaltı damla aşı ile kalıcı tedavisi yapılabilir. Dilaltı aşı tedavisi özgül olarak ev tozuna veya polene verilse bile bağışıklık sisteminin alerjik yapısını kökten düzeltme yolunda yarar sağlayacağı için gıda alerjilerine de kısmen fayda sağlayacaktır.” diye konuştu.
Gıdalara alerji olup olmadığını kandan yapılan ve “spesifik IgE” adı verilen bir testle kolayca ortaya çıktığının altının çizen Yonca Tabak, “Eğer testler yolu ile problem yaratan besin kesin belirlenirse o gıdadan sürekli ve mutlak bir şekilde uzak durmak gerekir. çocukta egzama geçse bile astım açısından, çocuk Alerjisi Uzmanlığı tarafından yakın takip çok önemlidir.” Uyarısında bulundu.