BEL AĞRISINI HAFİFE ALMAYIN

Trakya Üniversitesi (T.Ü) Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Birtane, dünya nüfusunun yüzde 85’inin en az bir kez bel ağrısı geçirdiğini söyledi.

Doç. Dr. Murat Birtane, “Bel ağrısı karşısında mutlaka doktora başvurulmalı. Tedavi için istirahat şart. İlaçlarla, fizik tedavi yöntemleriyle bel ağrısını iyileştirmek mümkün” dedi.

Doç. Dr. Birtane, Türkan Sabancı Kültür Merkezi’nde halka ücretsiz olarak verilen “Hasta Okulu” çerçevesinde “Bel Ağrısı ve Tedavisi” konulu derste, bel ağrısında hasta eğitiminin önemine değindi. Bel ağrısının tedavisinde davranışsal değişikliklerin hastalığın gidişatını değiştirdiğini ifade eden Doç. Dr. Birtane, bel ağrısının bir uygarlık sorunu olduğunu ve 20 yaş üstü insanların yüzde 20’sinin 2 hafta yatak istirahatı gerektirecek kadar bel ağrısı geçirdiğini belirtti.

Bel ağrısının hafife alınmaması gerektiğini de hatırlatan Doç. Dr. Birtane, şunları kaydetti: “Dünya nüfusunun yüzde 85’i en az bir kez bel ağrısı geçirir. Şiddetli bel ağrılarının yüzde 38’i aynı yıl içinde tekrarlar. Bel ağrısı hastaneye yatış sebepleri arasında beşinci sırada gelmektedir. Bel ağrısı büyük oranda iş kaybına sebep oluyor. Bel ağrısı riski 35-50 yaş arası erkeklerde, şişmanlarda ve uzun boylularda, bazı meslek gruplarında, zorlayıcı spor yapanlarda, sigara içenlerde ve tekrarlayan hamililiklerde daha fazla görülüyor.”

Doç. Dr. Birtane, bel incinmesi ve burkulması, bel fıtığı, omurganın aşınması, bel kayması, iltihaplı romatizmalar, doğumsal anormallikler, omurga kanalı darlığı, tümörler, mikroplu hastalıklar ve travmaların bel ağrısının sebepleri arasında yer aldığını belirterek, “Bel ağrısı karşısında mutlaka doktora başvurulmalı. Tedavi için istirahat şart. İlaçlarla, fizik tedavi yöntemleriyle bel ağrısını iyileştirmek mümkün” dedi.