BEBEK ÖLÜM ORANI BİNDE 28’E DÜŞTÜ

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, dünyada, her yıl yaklaşık 5 milyon yeni doğan bebeğin hayatını kaybettiğini belirterek, yeni doğan ölümlerinin önlenmesi amacıyla başlatılan “Yenidoğan Canlandırma Programı”nın başarıyla sürdürüldüğünü kaydetti.

Anne, bebek ve çocuk ölümleri oranlarında önemli düşüşler yaşandığını ifade eden Sağlık Bakanı Akdağ, bebek ölüm oranının binde 42’den binde 28’e gerilediğini, bu oranın hala çok yüksek olduğunu kaydetti.

Bakan Akdağ, yaptığı yazılı açıklamada, yeni doğan ölümlerini önlemek amacıyla “Yenidoğan Canlandırma Programı” geliştirdiklerini, doğum hanelerde görev yapan tüm sağlık personelinin yeniden eğitildiğini belirtti. Programın başarıyla sürdüğünü ifade eden Akdağ, şunları kaydetti:

“Dünyada, her yıl yaklaşık 5 milyon yeni doğan bebeğin hayatını kaybetmesi ve bu ölümlerin yüzde 11’inin bebeklerin doğum anında ilk soluğu almakta zorlanması sonucu kaydedilmesi, yürüttüğümüz programın önemini bir kez daha gösteriyor. Programla, doğum salonlarında çalışan tüm sağlık personelimizin, ‘yenidoğan canlandırması’ konusunda bilgi ve becerilerinin artırılmasını hedefliyoruz.”

BİNDE 42’DEN BİNDE 28’E GERİLEDİ

Doğum anında ilk soluğu almakta zorlanan bir bebeğe, yaşamının ilk birkaç dakikasında yapılan girişimlerin, bebeğin yaşamının niteliğini doğrudan etkilediğine işaret eden Akdağ, bu nedenle doğum servislerinde görev yapan tüm personelin yeniden eğitildiğini kaydetti.

Anne, bebek ve çocuk ölümleri oranlarında önemli düşüşler yaşandığını ifade eden Akdağ, bebek ölüm oranının binde 42’den binde 28’e gerilediğini, bu oranın hala çok yüksek olduğunu kaydetti.