Genel SağlıkHABERLER

BAŞIMIZIN TACI SU

Tarih boyunca medeniyetler hep su kenarlarını tercih etmişler, suya bereket, zenginlik, güzellik, sağlık anlamlarını yüklemişler. Hava, toprak ona muhtaç. Dünyanın yaklaşık üçte ikisi sulardan oluşuyor. İnsan vücudunun da

Hayat kaynağımız su vücudumuzun yaklaşık yüzde 65’ini oluşturuyor. Bu kadar büyük yer tutan suyun vücut işlevlerini dengelediği gerçek. Vücut ısısının düzenlenmesi, derinin nemlenmesi, toksinlerin atılması ve vücudun temizlenmesinde temel görev sahibi su, böbreklerin çalışmasını kolaylaştırarak, dolaşım sisteminin sıkıntısız işlemesine de yardımcı oluyor. Su ayrıca vitamin ve minerallerin vücutta taşınmasını ve çözülmesini sağlıyor, esneklik verme özelliğiyle organların çalışmalarını kolaylaştırıyor.

Uzmanlar sağlıklı bir insanın günde 2-3 litre su alması gerektiği noktasında hemfikir.

BEBEKLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Hamilelikte suyun önemi hem bebek için, hem de anne için çok büyük. Hamilelik dönemlerinde vücut, normalden 7-8 litre fazla su taşıyor. Uzmanlar hamileliğin 25. haftasında anne karnındaki bebeğin yaklaşık %90’ını suyun oluştuğunu belirtiyorlar. Ve bebek doğuma kadar günde 500 ml ile 1 litre arasında su tüketiyor. Anne sütünün de yüzde 87’sini su oluşturuyor.

CİLT İÇİN VAZGEÇİLMEZ

Su cilt sağlığımız için de son derece önem taşıyor. Cildimiz vücudumuzdaki toplam suyun yaklaşık yüzde 20’sini barındırıyor ve günde yaklaşık 400 ml su kaybediyor. Derinin ipeksi ve esnek olması, değişik tabakalardaki su miktarlarıyla ilgili. Deri yüzeyi kurudukça esnekliğini kaybediyor ve cildin erken yaşlanmasına neden oluyor. Bunun için de kaybedilen suyun karşılanması gerekiyor. “Gerçek” nemlendirme etkisini hiçbir güzellik kremiyle yakalamak mümkün değil. Nem dengesini sağlamanın tek yolu yeterli ve sağlıklı su tüketmek. Kremlerin etkisi ise yok değil.

DİYETLERİN BAŞTACI

Suyun vazgeçilmediği bir başka nokta da diyet zamanları. Fazla kiloların verilmesi için çaba sarfedilen bu günlerde su en büyük yardımcı. Vücuttaki toksinlerin atılmasında etkili olan suyun iştah düzenleyici etkisi de kanıtlandı. Yeterli su alınmadığı takdirde, toksinler vücutta birikerek, hanımların korkulu rüyası selüliti oluşturuyor.

Spor yaparken kaybedilen suyun da takviye edilmesi sağlık açısından önemli.

Kısacası susamayı beklemeden su içmek. Çünkü vücudumuzun buna ihtiyacı var!