Genel SağlıkHABERLER

BAŞ DÖNMESİNİN ALTINDA CİDDİ HASTALIKLAR YATABİLİR

Baş dönmesi oldukça sık karşılaşılan ve kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyen bir yakınma. Özellikle tekrarlayıcı baş dönmesinin altında beyin damar hastalıkları, Multipl Skleroz ve tümör gibi ciddi hastalıklar yatabilir.

Baş dönmesi nadiren de olsa beyin, beyincik, işitme veya denge sinirine yerleşen bir tümörün erken, hatta ilk belirtilerinden biri olabilir.
Baş dönmesine, altta yatan nedene göre farklı yakınmalar da eşlik edebilir. özellikle baş ağrısı, işitme kaybı ya da kulak çınlaması ve dengesizlik gibi şikayetlerden biri veya birkaçı varsa, ‘akustik nöroma’ denilen tümörün erken habercisi olabilir. örneğin, beyin tümörlerinde de genellikle tek bulgu baş dönmesi olmaz. Baş ağrısından, görme ve işitme bozukluklarına, felçlere ve epileptik nöbetlere varan geniş bir belirti yelpazesi olabilir. Sadece erken dönemlerde nörolojik şikayetler ya da başka hiçbir yakınma olmaksızın baş dönmesi görülme ihtimali de var. Bu tür yakınmalar süreklilik arz eder ve zaman içinde artış gösterir. Bu nedenle ciddi bir hastalığı atlamamak için hastanın detaylı hikayesini almak çok önemli.
Tekrarlayıcı baş dönmesi atakları olduğunda ya da baş ağrısına aşağıdaki belirtiler eşlik ettiğinde en kısa zamanda bir hekime başvurulması gerekir.
• Görme bozukluğu (çift görme, bulanık görme)
• İşitme kaybı,
• Konuşma bozukluğu, (peltek konuşma, sarhoş gibi konuşma)
• Düşme, yürüme güçlüğü,
• Kol, bacak güçsüzlüğü veya uyuşması,
• Mide bulantısı ve kusma.