BAŞ-BOYUN KANSERLERİNDE EN ÖNEMLİ ETKEN SİGARA

Baş ve boyun bölgeleri kanserleri tüm kanser vakalarının yüzde 6-10’unu oluşturuyor.

Dünyada yılda 500 bin baş boyun kanseri vakası görüldüğü ve bu kanser türlerinde sigaranın önemli bir etken olduğu, riski 20 kat daha artırdığı vurgulandı.

Dicle-Fırat Havzası’ndaki üniversitelerin Kulak-Burun-Boğaz (KBB) Anabilim dallarınca ortaklaşa düzenlenen 19. Bölgesel KBB Toplantısı, D.Ü. Diş Hekimliği Fakültesi’nde başladı. D.Ü. Tıp Fakültesi Hematoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman Işıkdoğan, “Baş Boyun Bölgelerinde Kemoterapi” ile ilgili yaptığı konuşmada, baş ve boyun bölgeleri kanserlerinin çok geniş bir kanser türü olduğunu belirterek, bu kanser türünün, tüm kanser vakalarının yüzde 6-10’unu oluşturduğunu kaydetti. Bu kanser türlerinde sigaranın önemli bir etken olduğunu ve riski 20 kat daha artırdığını vurgulayan Işıkdoğan, bu kanser vakalarında ölümün genel olarak lokal risklere bağlı olarak geliştiğini bildirdi.

Son 10 yılda baş boyun kanserleri konusundaki en önemli uğraş alanının, organ koruyucu tedbirler ve yeni aktif kemoterapi ajanları olduğunu ifade eden Işıkdoğan, şöyle dedi: “Dünyada yılda yaklaşık 500 bin baş boyun kanseri vakası görülmektedir. Bunlara karşı iki tür kemoterapi uyguluyoruz. bunlardan indüksiyon kemoterapide yüzde 80 oranında başarı elde ediyoruz” dedi.

Dicle, Fırat, İnönü, Harran, Erciyes, Cumhuriyet, Sütçü ve Gaziantep üniversitelerinden çok sayıda bilim adamının katılımıyla başlayan toplantı 2 gün sürecek.