Genel SağlıkHABERLER

BAKIMLI TIRNAKLAR İÇİN BİRKAÇ ÖNERİ

Tırnaklar; parmak uçlarını koruyan, tutmayı ve zarif el işlerine olanak sağlayan bir deri ekidir. Tırnak kökündeki deriden gelişen sert boynuzsu yapı olan tırnak plağı, elde 3-4 ay, ayakta ise 6-8 ayda uca doğru uzamaktadır. Doğan Sağlık Grubu Dermatoloji Uzmanlarından Uz.Dr.Cevat YEGANİ; pek de önem vermediğimiz tırnaklarımızın bize bazı uyarılar gönderdiğini ve bu nedenle onlara iyi bakmamız gerektiğini belirtmekte.

Hastalar en çok tırnaklarının çabuk kırılmasından şikayet ediyor bunun en önemli sebebinin ise suda fazla beklemiş olan tırnağın keratin tabakasının incelmiş olmasıdır. Tırnaklarda oluşan dikey çizgilerin ise birçok sebebi olabilir; bunun nedeninin sedef hastalığı olabileceği gibi egzama hastalığında da böyle bir görüntü bozukluğuna rastlanmaktadır. Hastaların önemsemediği bir başka durum ise tırnakların sararmasıdır. Bu aslında ciddi bir mantar enfeksiyonu ya da lenf dolaşımı hastalıklarında görülen bir fiziksel bozukluktur ve ciddiye alınması gerekmektedir. Tırnak sararması bu gibi önemli hastalıkların habercisi olabileceği gibi çok sık oje sürüp çıkartmanın da tırnakları sarartabileceğini unutulmamalıdır.

Tırnakların hızlı uzamasını isteyen bayanlara önerebileceğim en önemli yol yeterince protein,mineral ve vitamin almalarıdır. Tırnak yemenin de önüne geçmek gerekir . Günlük strese bağlı olarak tırnak yeme alışkanlığı tırnak deformasyonuna neden olmakta bu da kişilerin psikolojisini etkilemektedir. Eczanelerde rahatça bulunabilecek acı ojeleri sürmek gibi basit yöntemler ile bu alışkanlık terk edilmez ise psikiyatrik destek almaları gerekebilir.

Manikür yaptırmak artık kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de bir ihtiyaç haline geldi. Tırnak etlerini aldırmanın doğru veya yanlış olacağı konusunda net bir şey söylemek yanlış olacaktır. Fakat sert yapılan manikürün hem tırnağa hem de tırnak etlerine zarar erdiği de tartışma götürmez bir gerçektir. Bu sebeple manikürün doğru yerde ve doğru kişilerle yaptırılması gerekmektedir.

Tırnak sağlığınızı korumak için bunlara dikkat edin!

Sık sık tırnak dövmesi yaptırmaktan ve her gün oje tazelemekten kaçının çünkü oje çıkartıcılar tırnağınıza zarar vermekte bir süre sonra tırnağın rengi değişmektedir.

Tırnağınızdaki şekil ve renk değişikliklerini ciddiye alın. Bu konuyu muhakkak bir uzmanla paylaşın.

Tırnağınızı uzun süre güçlü deterjanlar ve çözücü maddeler ile temas ettirmeyin.

Sık sık gereksiz yere ellerinizi yıkamayın.

Manikür yaptırırken seçici olun bu işlemi dezenfeksiyona gerçekten önem verilen ve doğru işlem yapabilecek yerlerde yaptırın.

Cildinize uygun nemlendirircileri düzenli olarak kullanın.

Bakımlı Tırnaklar İçin Birkaç Pratik Öneri

Plastik eldiven kullanmadan bulaşık yıkamayın

Tırnaklarınızı başka bir obje ile bastırmayın

Tırnaklarınızı fazla uzatmayın, hem görünüş olarak hoş olmaz hem de çabuk kırılır.

Aseton kullanımını minimuma indirin.

Tırnaklarınızı bir “alet” gibi kullanmayın.

Haftada 1-2 gün oje sürmeyerek tırnaklarınızı havalandırın

Bulunduğunuz ortanım nemlilik oranına göre nemlendirici kullanın

Takma tırnak kullanıyorsanız ara sıra tırnaklarınızı serbest bırakmalınız

Tırnak törpüleme işlemini en aza indirin ve metal törpü kullanmayın

E vitamini içeren nemlendiriciler kullanın

Doğan Sağlık Grubu Dermatoloji Uzmanı Cevat YEGANİ