Genel SağlıkHABERLER

TEMİZLİK, ENFEKSİYONDAN KORUYOR

Enfeksiyon hastalıklarından korunmanın ilk kuralının temizlik koşullarına uyulması olduğu vurgulandı.

Özellikle Hepatit A, gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde, altyapı, su, kanalizasyonun açıktan akması ve yetersiz sosyo-ekonomik koşulların oluşturduğu sağlıksız ortam nedeniyle en büyük sağlık problemini oluşturuyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kemalettin Aydın, altyapı sağlıklı şekilde yapılmadığı, kanalizasyon açıktan akmaya devam ettiği sürece enfeksiyon hastalıklarının Türkiye’nin başına bela olmaya devam edeceğini söyledi.

HEPATİT A

Doç. Dr. Aydın, enfeksiyon hastalıklarından korunmanın ilk kuralının temizlik koşullarına uyulması olduğunu vurguladı. Özellikle Hepatit A’nın, gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerin en büyük sağlık problemlerinden birini oluşturduğuna dikkati çeken Aydın, bunun en önemli nedenlerinin, altyapı, su, kanalizasyonun açıktan akması ve sosyo-ekonomik koşulların yetersizliğine bağlı olarak temizliğinin yeteri kadar yapılmayışı olduğunu ifade etti. Türkiye’de, büyük çoğunluğun çocukluk ve okul çağı döneminde Hepatit A ile karşılaştığına işaret eden Aydın, “Gelişmiş ülkelerde 40 yaş grubunun yaklaşık yarısında bu hastalık görülürken, bizde hemen hemen herkesin Hepatit A ile tanıştığını görüyoruz” dedi.

AÇIKTA SATILAN GIDALAR

Enfeksiyon hastalıklarının, dışkının temas ettiği ve ağız yoluyla alınan meyve sebzeden, tezgahlarda el arabalarında satılan her türlü gıda ile alınabileceğini kaydeden Aydın, “Bu gıdaların hijyen kurallarına uygun şekilde hazırlanmasını devlet olarak kontrol etmeliyiz. Altyapı sağlıklı bir şekilde yapılmadığı, kanalizasyon açıktan akmaya devam ettiği süre, enfeksiyon hastalıkları Türkiye’nin başına bela olmaya devam edecektir” diye konuştu.