Genel SağlıkHABERLER

BAHARDA TOZA VE POLENE DİKKAT!

İlkbaharın gelmesiyle birlikte alerjilerin artışının ardında çiçek polenleri neden olarak gösterilse de; hayvan tüyleri, ev ve iş yerindeki tozlar bu hastalığı tetikleyen önemli faktörler arasında yer alıyor.

Kadıköy Şifa Sağlık Grubu’ndan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Solak, alerjiyi, ‘Vücuda solunum ve sindirim yoluyla giren veya deriye temas eden bazı maddelere karşı, kişilerin anormal duyarlılık göstermesi’ şeklinde açıklıyor.

Alerjik reaksiyonlara sebep olan maddelere alerjen dendiğini belirten Dr. Hakan Solak, baharın gelmesiyle beraber başta polenler olmak üzere; çilek, yumurta, balık gibi çeşitli gıdalar ile hayvan tüyleri, ev ve iş yerindeki tozların alerjiye neden olduğunun altını çiziyor.

Kadıköy Şifa Sağlık Grubu’ndan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Solak; alerjiyi tetikleyenler arasında önemli alerjenlerden biri olan ev akarlarının; ev tozunda yaşayan ve gözle görülmeyen küçük böcekçikler olduğunu ve bu böcekçiklerin yatak, yorgan, yastık, halı, kumaş kaplı mobilyalar ve tüylü oyuncaklarda bulunduklarını belirtiyor.

Dr.Hakan Solak, bu tip alerjiye daha çok ev hanımlarının yakalandığını açıklayarak, nemli ortamlarda yaşayan ve deri döküntüleri ile beslenen ev akarlarından korunmanın yollarını şöyle sıralıyor: ‘Evler mutlaka havalandırılmalı, rutubet önlenmeli, kumaş eşyalar yerine deri, ahşap veya plastik ürünler tercih edilmeli, evde halı kullanılmamalı, düzenli süpürülmeli ve silinmeli, temizlik esnasında maske takılmalı ve yatak takımları haftada bir kez yıkanmalı, özellikle çocukları düşünerek onlara tüylü oyuncaklar alınmamalı ’

Alerjinin başlıca belirtilerinin burun tıkanıklığı,hapşırma nöbetleri, sulu burun akıntısı, cilt kaşıntısı, burun, gözler, damak ve gırtlakta kaşıntı, öksürük ve baş ağrısı olduğunu söyleyen Göğüs Hastalıkları uzmanı Hakan Solak, alerjisi olan kişilerde sinüs enfeksiyonları, kulak problemleri ve burun poliplerinin görülebildiğini ifade ediyor.

Kadıköy Şifa Sağlık Grubu’ndan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Solak alerji için dört farklı tedavi yöntemi uygulandığını, bunlardan en dikkat edilecek unsurun alerjen maddelerden uzak durulması gerektiğini, diğerlerinin ise ilaç, aşı ve cerrahi yöntemler olduğunu açıklıyor.

Alerjinin her yaşta görülebileceğini belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr.Hakan Solak hastalığın belirtilerinin görülmesi ile birlikte bazı testlerin yapılmasını, uzman bir doktora başvurulması gerektiğini ve hastalığın evresine uygun bir tedavi yöntemi ile bu rahatsızlığın sona erdirilmesinin gerekliliğinin önemle altını çiziyor.