Genel SağlıkHABERLER

BAHAR TEMİZLİĞİNE DİKKAT

Ortopedist Prof. Dr. Orhan Süren mevsim temizliğini kısa sürede bitirmeye çalışan hanımlarda, vücut alışkın olmadığı için kol, omuz ve bel tutulmaları gibi geçici şikayetler görülebileceğine dikkati çekerek, şunları söyledi: “Ancak temizlik sırasında bazı tehlikeli pozisyonlar vücutta ciddi boyutlarda sakatlıklara neden olabilir. Cam silerken, halı kaldırırken ya da mobilyaları çekerken, ani hareketler yapıldığı takdirde ömür boyu tedavi görmeyi gerektirecek bel kayması meydana gelebilir. Bu arada eşyanın ağırlığını hesaplamadan yerden kaldırıp ani dönüş yapmak da diz kapaklarında menüsküse neden olur. Bu nedenle kış ve bahar temizliği bir plan dahilinde ve yorulmadan yapılmalıdır.”

Süren, hanımların vücut yapılarını çok iyi tanıyarak hangi işi yapabileceklerini bilmeleri gerektiğini de belirtti. Orhan Süren, bel fıtığına yapısı müsait olanların, yanlış bir hareketle, ömür boyu bu rahatsızlığı çekerek, bedelini çok ağır ödediklerini kaydetti.

Vücudun iskelet ve kas yapısında her yıl bozulmalar oluştuğuna da işaret eden Süren, “Genç yaşlardaki elastikiyet ileri yaşlarda kaybolduğu için her yıl aynı ağırlıkta iş yapamayabiliriz. Ölçüsüz hareketler, kaslarda kopma ve ayrılmalar yapabilir” diye konuştu.