Genel SağlıkHABERLER

BAHAR, RUHSAL BOZUKLUKLARLA GELDİ

Bahar, Ruhsal Bozukluklarla Geldi

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rahim Kucur, sıcaktan etkilenen ve ruh yapısında değişiklik meydana gelmiş insanların çevreye verdiği mesajlarla hasta olduklarının anlaşılabileceğini açıkladı. Kucur, ruhsal hastalıkların ve duygu bozukluklarının beyinde meydana gelen bazı değişiklikler sonucu ortaya çıktığını belirterek, “Beyinde meydana gelen nörokimyasal değişikliklerin ve duygu bozukluklarının en büyük etkeni ilkbaharla birlikte gelen ani ısı değişiklikleridir” dedi.

Özelllikle ilkbahar aylarında, çalışmak ve iyi bir yaşam sürmek umuduyla köyden kente gelenlerde ruhsal hastalıkların ortaya çıktığını ifade eden Kucur, şunları söyledi: “İlkbahar, bugünkü yaşam standartlarında parasal açıdan birçok insan için umut mevsimidir. Evinden ve çocuklarından ayrılarak çalışmak için büyük kentlere gelen insanlar, karşılaştıkları sorunlar ve yaşama ayak uyduramamak yüzünden depresyona giriyor. Bu depresyon, insanları istediklerini yapamamanın verdiği stres ve beyinde meydana gelen değişmelerle ruhsal bozukluklara sürüklüyor.”

Kucur, ruh yapısında meydana gelen bozuklukların insanların çevreye verdiği mesajlarla anlaşılabileceğini kaydederek, “ Sıcaklarla birlikte karamsarlık, umutsuzluk ve geceleri uyuyamama ile ruhsal bozukluk kendini belli etmeye başlar. İnsanlardaki bu durum fazla takip edilemezken, ruhsal bozukluklar çevreye verdiği mesajlarla anlaşılabilir. Duygu bozukluğu içinde olan insanların, (Ölmek İstiyorum), (Bıktım bu hayattan) ve (Ölsemde kurtulsam) gibi söylemleri dikkate alınmalı ve gerekli tedavinin yapılabilmesi için kontrol altına alınması gerekmektedir” dedi.