AYAK SAĞLIĞI İÇİN AYAKKABIYA DİKKAT

Sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabıların parmaklarda bozukluğa yol açıyor. Aynı türden ayakkabılar aşil tendonunu kısalttığı için ayağın en büyük düşmanı…

Internetteki “netscape” sitesinde yer alan “Kadınların Giyebileceği En Kötü Ayakkabılar” başlıklı yazıda, sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabıların ayak sağlığı açısından taşıdığı riskler anlatıldı.

Uzmanlar, yüksek topuklu ayakkabıların ayağın fiziki yapısını bozduğunu belirtirken, bu ayakkabı ve botların aşil tendonunu kısalttığını kaydettiler.

Araştırmacılar, dinlenirken bir ayak üzerinde durulduğu için kilonun tek ayak üzerine bindiğini, bunun da bel ağrılarına yol açtığını ifade ettiler.

Sivri burunlu botların ayak parmaklarını dar bir alana sıkıştırmasının sakıncalı olduğunu vurgulayan uzmanlar, tırnakların bir noktaya doğru döndüğünü ve yapı bozukluğuna uğradığını da bildirdiler.

Hangi Ayakkabılar Uygun

Sivri burunlu ve yüksek topukluları “kötü” ilan eden uzmanlar şu önerilerde bulunuyor:

-En fazla 5-6 santimetre topukları olan yuvarlak burunlu ayakkabı giyin.

-Babet ayakkabılar da en az sivri burunlu ve yüksek topuklular kadar tehlike taşır. Düz ve yumuşak deriden yapılan bu modeller ayağa ne bir destek ne de koruma sağlar.

-Spor ayakkabılar ayak sağlığına uygundur. Ama eğer ortopedik değilse en az yüksek topuklular kadar sorun yaratır.

-Ayağı fazla saran dar ayakkabılar da sinirlere baskı uygulayacağı için sağlıksızdır.

-İyi ayakkabı çok düz olmamalı, parmaklar içinde rahatlıkla hareket edebilmeli, derisi yumuşak ve esnek olmalıdır.