Genel SağlıkHABERLER

“ASTIM IRSİ BİR HASTALIKTIR”

Uzmanlar astımın ırsi bir hastalık olduğunu belirterek, Türkiye’de yüzde 5 ila 10 arası astım hastalığının görüldüğünü söyledi.

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tıp Fakültesi ve Alerji Astım ve İmmünoloji Tedavi Araştırma Vakfı (TAITAV) tarafından organize edilen, “Astıma Güncel Bakış” sempozyum, MKÜ Merkez Eğitim Fakültesi Mavi Salonda başladı.

Sempozyumun açılışında konuşan TAITAV Başkanı Prof. Dr. Yıldız Saraçlar, amaçlarının astım ve alerji hastalıklarına dikkat çekmek olduğunu belirterek, “Astım ve alerjinin korkunç bir hastalık olmadığını, tedavi edilebilir olduğunu duyurmak istedik. Astım, kronik hastalıklar içinde en fazla görülenidir. Türkiye hastalıkların teşhis ve tedavisinde hiçbir batı ülkesinden geri değildir, sadece uygulamada bazı eksikliklerimiz var” dedi.

İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Alerji, Enfeksiyon ve İmmünoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Necla Akçakaya, salonda bulunan hasta ve yakınlarına hastalığın oluşumu hakkında bilgi verdi. Astımın her yaşta görülebilen ve hava yollarından kaynaklanan uzun süreli bir hastalık olduğunu belirten Akçakaya, “Astım ırsi bir hastalıktır fakat ırsiyet tek başına neden değildir, aynı zamanda çevresel faktörler önemlidir. Bunların başında ise hava kirliliği, sigara ve ev ortamları gelir” diye konuştu.

Türkiye’de yüzde 5 ila 10 arasında astımlı hasta bulunduğunu belirten Akçakaya, astımlı hastaların meslek seçimlerine dikkat etmelerini bunun için boyacılık, fırıncılık, mobilya işi ve çiftçilik gibi işleri yapmamaları gerektiğini söyledi.

Çukurova Üniversitesi Allerji ve Ümmüniloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Seval Güneşer Kendirli ise sigaranın astım hastalığının can düşmanı olduğunu vurguladı.