Genel SağlıkHABERLER

İLACIN HANGİ SAATTE ALINDIĞI ÖNEMLİ

İlaçların, ağrı ve hastalık belirtilerinin ortaya çıktığı dönemlerde alınmasının daha olumlu sonuç verdiği bildirildi.

Uzmanlara göre, romatizma, artrit ve kalp ilaçlarını gece yatarken, astım ilaçlarını ise öğleden sonra saat 15.00 sularında almak gerekiyor.

Doktorlar, insan vücudundaki ağrı ve hastalık belirtilerinin günün belli saatlerinde ortaya çıktığını, dolayısıyla ilaçların da bu çevrime uygun saatlerde alınmasının çok daha olumlu sonuç verdiğini bildirdiler.

ROMATİZMA VE ARTRİT İLAÇLARI

Bu konuda yapılan bir araştırmaya göre, örneğin, romatizma ve artrit ağrılarına karşı kullanılan ilaçları gece yatarken almak gerekiyor. Çünkü insan vücudunda bulunan, ağrı kesici özelliğe sahip olan “kortizol” hormonu, gece en düşük düzeyine iniyor. İlaç gece alınmadığı takdirde romatizma ağrıları sabah uyanıldığında en üst seviyeye çıkmış oluyor.

ASTIM İLAÇLARI

Astım ilaçlarını ise öğleden sonra saat 15.00 sularında almak gerekli. Aksi takdirde astım krizleri sabaha karşı saat 04.00-06.00 arası başgösteriyor. Soğuk algınlığı ve grip ilaçlarını da gece almakta yarar var. Doktorlar bu gibi hastalıklarda semptomların gece ve sabah ağırlaştığını belirttiler.

MİDE İLAÇLARI

Mide yanmasına karşı kullanılan asit bloke edici ilaçları almak için en uygun zaman ise akşam yemeği öncesi. Midenin en fazla asiti gece saat 22.00 ile sabaha karşı 02.00 arasında çıkardığı saptandı.

KALP İLAÇLARI

Kalp ilaçlarının da yatarken kullanılmaları fayda sağlıyor. Kalp krizleri genelde saat 06.00 ile 12.00 arasında görülüyor. Aynı şey kan pıhtısı oluşumları için de geçerli. Buna karşı kullanılan ilaçların da yatarken alınmasında yarar var. Uzmanlar sabah saat 06.00-12.00 arasında kan basıncının arttığını, kan hücrelerinin daha yapışkan hale geldiklerini ve beyinde tıkanmalara yol açabildiklerini belirttiler.

DİŞ AĞRISI

Diş ağrısının en kötü sabaha karşı saat 03.00-08.00 arasında olduğu saptandı. Bu süre, hastaların ağrıya en az dayanıklı olduğu saatler.