ASTIM HASTALARI MUTLAKA OKUSUN

Hastaların en çok soğuk ve nemsiz havadan etkilendiğini söyleyen uzmanların önerileri…

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, astımlılar için kış aylarında ideal ısınma sisteminin kalorifer olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Küçükusta, yaptığı açıklamada, kış mevsiminin birçok astımlı için “zor günler” anlamına geldiğini vurgulayarak, bu hastaları da en çok havanın soğuk ve kuru olmasının rahatsız ettiğini söyledi.

Soğuk havalarda ev ve işyeri gibi kapalı mekanların havasının ısıtma ile pencerelerin kapalı olmasına bağlı olarak daha kuru olduğunu ifade eden Prof. Dr. Küçükusta, “İnsanlar kışın zamanlarının neredeyse tamamına yakınını kapalı mekanlarda geçirdikleri için, bu ortamların havasının kirli olması ve alerjenlerle daha yoğun karşılaşmaları astım krizlerini tetikleyen önemli nedenlerdir” dedi.

Nelere Dikkat Etmeli

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, kış aylarındaki astım krizlerinin nedenleri arasında grip ve soğuk algınlığı gibi diğer viral enfeksiyonların yer aldığına da dikkat çekerek, astım hastalarına kışı rahat geçirmeleri için şu önerilerde bulundu: -Gripten korunmak için her yıl Ekim-Kasım aylarında grip aşısı yaptırılmalı.

-Grip ve diğer solunum yolları salgınları sırasında, zorunlu olmadıkça toplum içine girilmemeli.

-Dışarıda dolaşırken ağız ve burun önüne kaşkol tutularak, solunan havanın ısınması ve nemlenmesi sağlanmalı. -Soğuk havada astım krizine karşı, sokağa çıkmadan 15-20 dakika önce nefes açıcı sprey kullanılmalı.

-Astımlılar için ideal ısınma sistemi kaloriferdir. Katalitik ve borusuz sobalar uygun ısınma araçları değildir. Odun ve kömür sobalarının tütmemesi için gerekli önlemler alınmalı.

-Ayrıca evde sigara içilmemeli.

-Gazla çalışan ısınma, yemek pişirme araçlarından gaz kaçağı olup olmadığı ise kontrol ettirilmeli.

-Ev düzenli olarak temizlenmeli, duvardan duvara halılar