Genel SağlıkHABERLER

AŞIRI TERLEMEYE BOTOKS TEDAVİSİ

Yaz aylarında koltuk altı terleyen insanların kötü koku ve kıyafetlerde oluşan çirkin görüntü nedeniyle rahatsızlık yaşandığını belirten Acıbadem Ankara Hastanesi Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Birol Civelek, aşırı terlemeye botoks tedavisi ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı..

1) Aşırı terleme kimlerde ve ne sıklıkta görülür?

Tiroid bezi hastalıkları gibi endokrinolojik hastalıklarda görülmekle birlikte ellerde, ayaklarda, koltuk altlarında ve kafa derisinde görülen aşırı terlemenin sebebi bilinmemektedir. Ülkemizde de tahminen 1,5 milyon kişi bu aşırı terlemeden mağdur. Bu kişilerin özellikle yaz aylarında yaşam kalitesi bozulmaktadır.

2) Tedavisinde ne önerilmektedir?

Biz son yıllarda özellikle yüz kırışıklıklarında kullanılan botoksu bu tür lokalize aşırı terlemeler için başarıyla kullanmaktayız. Cerrahi tedavide potansiyel komplikasyonların olması nedeniyle, botoksun uygulama kolaylığı ve sosyal ya da iş anlamında zaman kaybına yol açmaması botoksu tercih edilen tedavi yapmıştır.

3) Botoks uygulaması nasıl yapılmaktadır?

Koltuk altı ve kafa derisi için için lokal anestezi kullanarak minimal ağrıyla enjeksiyonları yapabiliyoruz. Avuç içleri ve özellikle ayak tabanlarındaki terleme problemi için genellikle anestezi eşliğinde hafif sedasyon olarak tabir edilen ilaçlarla birlikte bu işlemi yapabiliyoruz.

4) Yan etkileri var mı?

Yok denecek kadar az diyebiliriz. Özellikle ellere yapılan enjeksiyonlarda anahtar çevirmede zorlanma 10-15 gün kadar sürebilir. Ancak bu geçicidir.

5) Botoksun etkisi ne kadar sürer?

Botoksun terleme üzerine etkisi 6-12 ay sürmektedir. Kırışıklıklar için yapılan botoks 3-5 ay sürerken terlemede bu süre uzun olmaktadır. Terleme için yaptırılan botoks son derece memnun edici bir tedavi şeklidir ve yaptıran kişiler bunu tekrar ettirmektedirler.