Genel SağlıkHABERLER

AŞI, ALERJİDE EN ETKİLİ ÇÖZÜM

Alerjik reaksiyonlar artmadan yapılan aşı tedavisinin daha etkili olduğu bildirildi.

Uzmanlar, alerjik bünyelerde yüksek olan astım riskinin aşı tedavisiyle azaltılabileceğini belirterek, yaklaşık 10 yıl etkili olan aşı tedavisinde yüzde 80-90 başarı sağlandığını vurguladı.

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Kokuludağ, bahar mevsiminin gelişiyle alerjik hastalıkların arttığını belirtti. Yılboyu süren alerjik reaksiyonların da önemsenmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Ali Kokuludağ, şunları söyledi:

ASTIM RİSKİNİ AZALTIR

“Solunum yolu alerjisi olarak da tanımlanan bahar (polen) alerjisinde saman nezlesi, gözde kaşıntı ve sulanma, genizde yanma gibi belirtiler görülür. Bu mevsimde kişi alerjik rahatsızlık yaşadığını bilir. Yılboyu süren alerjilerde ise alerjik nezle, soğuk algınlığıyla karıştırılabilir. Bu yüzden farkına varılmayabilir ve bu durum alerjinin sinsi sinsi ilerlemesine neden olur. Alerji hangi tür olursa olsun, alerjik bünyelerde astım olma riski daha fazladır. Aşı tedavisi ise astım olma riskini azaltır.”

İLAÇ TEDAVİSİNDEN DAHA ETKİLİ

Prof. Dr. Ali Kokuludağ, alerjisi olan ve ilaç kullanan kişilerin, ilacı bıraktıktan sonra şikayetlerinin tekrar başladığını belirtti. Prof. Dr. Kokuludağ, “İlaç tedavisi aşı kadar etkili olmuyor. Ayrıca astım olma riskini de azaltmıyor. Alerjik kişiler zamanla yeni alerjenlere karşı da duyarlılık gösterebiliyorlar. Yaklaşık 10 yıl etkili olan aşı tedavisinde yüzde 80-90 başarı sağlanıyor” dedi.

KORUNMA YOLLARI

Prof. Dr. Ali Kokuludağ, çiçek açma mevsimi olan baharda, polen alerjisi olanların çayır, ot ve ormanlık bölgelerden uzak durmaları gerektiğini belirtti. Özellikle sabahları pencerelerin açılmaması gerektiğini söyleyen Kokuludağ, “Günlük kıyafetlerin havalandırılması ve saçların gece yatmadan önce yıkanması gibi tedbirler alınırsa, hasta biraz olsun rahatlayabilir” dedi. Ali Kokuludağ, Ege Bölgesi’nde en çok “zeytin alerjisi” görüldüğünü de belirterek, “Bu ağaçlardan yayılan polenler özellikle mayıs ve haziran aylarında bazı kişilerde alerjiye neden oluyor ve polen alerjisinin belirtileri görülüyor” diye konuştu.