ARI SOKMALARINDA ÖLÜM RİSKİ

Arı sokmasının bazı kişilerde ölüme yol açabilecek “anaflaktik şoka” (vücudun tamamını ilgilendiren alerji) neden olabileceği bildirildi.

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, arı soktuğunda şokun öncü habercisi olan sıkıntı hissi, huzursuzluk, sıcak basması, çarpıntı ve kaşıntı gibi belirtiler görüldüğünde hemen bir sağlık kurumuna başvurulmasını öneriyor.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, yaz aylarında sıklıkla karşılaşılan arı sokması sonrası görülecek ağrı, yanma, kızarıklık ve şişmenin birkaç saat içinde geçeceğini, çok sayıda arının sokması halinde toksik reaksiyonların olabileceğini anlattı. Küçükusta, “Arı sokması bazı kişilerde ölüme bile yol açacak ‘anaflaktik şoka’ neden olabilir” dedi.

BELİRTİLERİ

Arı sokmasında görülen anaflaktik şokun yaygın kurdeşen, deri altı ödemi, kaşıntı, solunum yolu tıkanıklığı, nefes darlığı, tansiyon düşüklüğü, dolaşım yetersizliği, kalp ritm bozukluğu, bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı gibi belirtilerle ortaya çıktığını belirten Küçükusta, şunları kaydetti:

“Bu belirtilerin erken ortaya çıktığı kişiler ile baş ve boyundan olan sokmalarda anaflaksi ihtimali fazladır. Şişme ve kabarmalar boğazda olduğu zaman, gırtlak tamamen denecek kadar kapanır, bu da kişinin nefessiz kalarak ani ölümüne yol açar. Alerjik olmayan bir insanda da arı sokmasıyla şok yaşanabilir.Arı soktuğunda sıkıntı hissi, huzursuzluk, sıcak basması, çarpıntı ve kaşıntı gibi belirtiler şokun öncü habercisidir ve kişi hemen bir sağlık kurumuna götürülmelidir. Eğer ilk birkaç dakika içinde adrenalin tedavisi yapılmazsa ölüme yol açabilir.”

KORUNMA YOLLARI

Yazın bahçe işlerinde eldiven kullanılması, uzun kollu gömlek, pantolon, çorap ve ayakkabı giyilmesi tavsiyesinde bulunan Küçükusta, parlak renkli elbiselerden, parfüm, kolonya gibi arıları çekecek kokulardan kaçınılması, açıkta yemek yenilmemesi, çöp ve yiyecek bırakılmaması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Küçükusta, arı sokmalarından sonra,deriye takılı kalan iğnenin çıkarılarak, bölgenin su, sabun veya antiseptik solüsyonla iyice yıkanması gerektiğini belirtti.

ÖLÜMLE SONUÇLANAN BAZI OLAYLAR

Arı sokmasının ciddiye alınmaması nedeniyle ölümle sonuçlanan vakalar yaşanıyor. İhmal ve gecikme nedeniyle yakın zamanda meydana gelen bazı ölüm olayları şöyle gerçekleşti:

Erzincan’ın Altın Başak Köyü İlköğretim Okulu öğretmeni Miktat Sarıgöze 6 Eylül 2002 tarihinde bir lokantada yemek yerken kaşığına konan arı tarafından dudağından sokuldu. Alerjisi nedeniyle fenalaşan Sarıgöze, arkadaşları tarafından Erzincan Devlet Hastanesi’ne götürülürken yolda öldü. Konya’nın Beyşehir İlçesi Üzümlü Beldesi’nde 23 Ağustos 2002 tarihinde, Hacet Öztulum kestiği ağacın içine yuva yapan arıların saldırısına uğradı. Bunun sonucu fenalaşan Öztulum, Kayabaşı Beldesi Sağlık Ocağı’na götürüldü. Burada şahdamarından arı soktuğu belirlenen ve şuurunu kaybeden Öztulum, Beyşehir Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken yolda öldü.