Genel SağlıkHABERLER

AORT DAMARINA AMELİYATSIZ STENT!

Aort Koarktasyonu, aortun kalpten çıkışından 15-20 cm sonra olan doğuştan bir darlıktır. Bu darlığın daha ileri kısımlarında da vücut organları yer alır.

Bu organlara yeterince temiz kan ulaşamazsa da ciddi birçok sağlık sorunu baş gösterebilir. özel olarak üretilen aort stentleriyle açık cerrahiye gerek kalmadan Aort Koarktasyonu’nu düzeltmek mümkün.
Aort Koarktasyonu tedavi edilmediği taktirde; organ yetersizlikleri (böbrek yetmezliği, cinsel fonksiyon bozuklukları, karaciğer yetmezliği, kronik karın ağrıları), yürüme güçlüğü ve ilaçlarla kontrol altına alınamayan yüksek tansiyon, beyin kanaması gibi ciddi sağlık sorunları oluşur. Erken teşhisin oldukça önem taşıdığı bu hastalıktan ameliyata gerek kalmadan kurtulmak da mümkün.
Anjiyo yöntemiyle yapılan tetkik sonrasında hastanın aort damarına uygun boyutlarda stent üretilir ve ameliyatsız stent takma işlemi gerçekleştirilir. YDü Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Prof. Dr. Emin Erhan Babalık’ın da konuyla ilgili; “Genç yaşta yüksek tansiyonu olan ve özellikle ilaç kullanılmasına rağmen tansiyonu yüksek seyreden genç kişilerde mutlaka gerekli kontrollerinin yapılması gerekir.” açıklamalarında bulundu.