Genel SağlıkHABERLER

ANNE SÜTÜ HEM SAĞLIĞINI, HEM PSİKOLOJİSİNİ KORUYOR!

Bebeklerin tüm ihtiyacını karşılayacak içeriğe sahip tek besin olan anne sütü, anne ile bebek arasında duygusal bağ kurulmasını da sağlıyor.

Anne sütünün önemine yönelik araştırmalar her geçen gün artıyor. Özellikle ilk altı ayda bebeğin fiziksel gelişimi için gereken tüm besinleri içeren anne sütünün psiko-sosyal gereksinimleri de karşıladığı belirtiliyor. ‘Emzirme Haftası’ nedeniyle anne sütü ve bebeklerin gelişimi hakkında görüşlerine başvurduğumuz Bayındır Hastanesi Söğütözü Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sinan Tıraş, yaşamın ilk iki yılının büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu dönem olduğunu belirterek, “Bu dönemde doğru beslenmenin etkileri sonraki yıllarda da ortaya çıkıyor. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü, bebeklere ilk altı ay sadece anne sütü verilmesini ve emzirmenin çocuk iki yaşına gelinceye kadar sürdürülmesini öneriyor” şeklinde bilgi veriyor.

Anne sütünü “tüm toplum ve kültürlerde kabul edilmiş en üstün beslenme şekli olarak bebeğin gereksinim duyduğu besin maddelerini uygun miktar ve kalitede içeren tek fizyolojik besin” olarak tarif eden Dr. Tıraş, emzirme sayesinde anne ve bebek arasında kurulan duygusal bağın önemine de işaret ediyor. Anne sütünün bebekler üzerindeki diğer etkilerini ise şu şekilde açıklıyor:

“Anne sütü ile beslenen bebeklerde, bulaşıcı hastalıklar daha az görülüyor. İleriki yaşlarda alerji, aşırı kilo alımı, şeker hastalığı, kanser, multipl skleroz gibi sinir sistemi hastalıkları, damar tıkanıklığı, alkol bağımlılığı, diş çürükleri gibi rahatsızlıklara daha az rastlanıyor.”

Anne sütünün bebek üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra emzirmek kadınları da bazı hastalıklardan koruyor.

Dr. Tıraş, emziren annelerde meme ve yumurtalık kanserlerinin daha az görüldüğünü, kemik yapısının sağlam olduğunu ve kırık görülme sıklığının azaldığını belirtiyor. Öte yandan emzirme, doğum sonrası anne rahminin eski haline dönmesini hızlandırarak kanamaları azaltarak, annenin eski kilosuna dönme süresini hızlandırıyor ve doğum sonrası ruhsal sıkıntılar ise daha nadir görülüyor.

Ekonomik Ve Çevre Dostu

Anne sütü aynı zamanda en ekonomik ve çevre dostu beslenme türü olarak da nitelendiriliyor. Gebelik sırasında vücut süt üretimine doğal olarak hazırlanıyor. Ancak gebeliğin son dönemlerinde anne adaylarının emzirme süreciyle ilgili bilgilendirilmeleri önem taşıyor. Bayındır Hastaneleri doğum kliniklerinde başarılı bir emzirme için gereken tüm önlemlerin alındığını dile getiren Dr. Tıraş, “Bebeğinize güveniniz. O, uygun koşullar sağlandığında doğal olarak bulunan emme refleksiyle aranacak, annesini tutacak ve emmeye başlayacaktır” diyor.