ANLIK ZEVKTEN ÖLÜME!

Dünyada her yıl 250 milyondan fazla kişinin yakalandığı cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kadın veya erkekte kısırlığa, düşüğe, yeni doğan bebeklerde bazı enfeksiyonlar görülmesine, dış gebeliğe, genital organ kanserlerine ve ölüme sebebiyet veriyor. Korunmasız cinsel ilişki (kondom kullanmama), hastalığın sağlam eşe de bulaşmasına yol açıyor.

Uzmanlara göre, cinsel yolla bulaşan hastalıkları taşıyanların, HIV (AIDS virüsü) ile enfekte olma ihtimali daha yüksek. HIV (AIDS virüsü), hepatit B virüsü ve frengi mikrobunun, cinsel ilişki dışında kan yolu ile de bulaşabildiğini hatırlatan uzmanlar, bulaşmada kontrolsüz kan nakli, steril (mikroplardan arındırılmış) olmayan şırınga ve iğneler, kesici ve delici aletlerin de rol oynadığını belirtti. Uzmanlar, damar içi uyuşturucu bağımlılarının kullandıkları şırınga ve iğnelerin de bulaşma riski olduğuna dikkat çekti.

Cinsel temastan sonra hastalık belirtilerinin ortaya çıkması için geçen sürenin (kuluçka süresi), hastalıktan hastalığa farklı olduğunu vurgulayan uzmanlar, bu sürenin, günler (bel soğukluğu), haftalar (klamidyoz, hepatit B), aylar (frengi) veya yıllar (AIDS) alabileceğini kaydediyor. Uzmanlar, HIV enfeksiyonu, hepatit B, sifiliz (frengi), gonore (bel soğukluğu), herpes ve klamidyoz adı verilen hastalıkların, gebelik süresince veya doğum sırasında anneden bebeğine bulaşabileceğinin de altını çizdi.

Uzmanlar, cinsel ilişkide kondom kullanılması gerektiğini belirterek, “Cinsel eş sayısının artmasının, hastalık bulaşma riskini de arttırdığını unutmayınız. Hastalık belirtisi olmadan da bulaşma olabileceğini aklınızdan çıkarmayınız. Size nakledilecek kanda gerekli testlerin yapılıp yapılmadığını sorunuz. Başkalarının kullandığı şırınga ve iğneyi kullanmayınız. Bir defa kullanılıp atılan şırınga ve iğne kullanılmasını isteyiniz. Hamile kadınsanız, doğum öncesi dönemde düzenli sağlık kontrollerinizi yaptırınız” uyarısında bulundu.

Uzmanlar, cinsel yolla bulaşan hastalıkların en sık rastlanılan belirtilerini ise şöyle sıralıyor:

“Cinsel organlardan akıntı veya cerahat gelmesi, cinsel ilişki sonrası kanama, idrar yaparken yanma, sızı, sık sık az miktarda idrara çıkma, cinsel organ ve çevresinde kaşıntı, peniste (erkek cinsel organı), vaginada (hazne) kabarcık, yara, siğil ve kızartı, kasık lenf bezlerinde şişlik, testislerden (haya) bir veya ikisinde birden ağrı, karın ağrısı.”

Bu belirtilerden kuşkulanıldığında hekime başvurulması gerektiğini bildiren uzmanlar, “Cinsel eşinizin de muayene ve gerekirse tedavisini yaptırınız” önerisinde bulundu.

Kaynak: İHA