Genel SağlıkHABERLER

ANİ BEBEK ÖLÜM SENDROMU

Nedeni açıklanamayan ve otopside nedeni saptanamayan “ani bebek ölümü sendromu”, çoğunlukla 2-4 ay arasında ve erkek bebeklerde daha sık görülüyor.

Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “ani bebek ölümü sendromu”nun hiç bir sağlık sorunu olmayan bir bebeğin nedeni açıklanamayan ölümü olarak tanımlandığı, bu bebeklerde otopsiyi de içeren tüm incelemelerde ölüm nedeninin saptanamadığı belirtildi.

Açıklamada, halk arasında “beşik ölümü” de denilen “ani bebek ölümü sendromu”nun, gelişmiş ülkelerde 1-12 aylık bebekler arasında en sık görülen ölüm nedeni olduğu, ölüm vakalarının yüzde 95’inin, bebeklerin ilk 6 ayında ve çoğunlukla 2-4 ay arasındaki bebeklerde görüldüğü vurgulandı.

Erkek çocuklarda daha sık görülen ani bebek ölümlerinin risk faktörleri arasında, annenin gebeliği sırasında sigara içmesi ve doğumsonrası bebek odasında sigara içilmesinin ilk sırada yer aldığı kaydedilen açıklamada, “Annenin gebeliğinde sigara içmesinin ani bebek ölümü riskini 4 kat artırdığı belirlenmiştir” denildi. Gebelikte alkol kullanımının da risk faktörleri arasında olduğu belirtildi.

YÜZ ÜSTÜ YATIRMAYIN

Açıklamada, 1-12 aylık ve özellikle 1-6 aylık bebeklerin kesinlikle yüz üstü yatırılmaması gerektiği, yan yatış pozisyonunun dabebeğin uykuda dönme ihtimali nedeniyle uygun olmadığı kaydedildi. Açıklamada, şöyle denildi:

“Bebekleri yumuşak yatak, yastık, yorgan veya hayvan postu gibi yüzeylere yatırmayın. Yatak ve karyola uyumlu olmalı, yatak-karyola arasında bir parmak ya da 2 santimetreden daha fazla aralık olmamalı, karyola parmaklıkları arasında 2 parmak ya da 5 santimetre genişliğinden fazla mesafe bulunmamalıdır. Ani bebek ölümü vakalarının yüzde 30’u bebeklerin uygun olmayan yerlerde yatırılması sonucu gerçekleşmektedir. Bebeğinizin ağzında emzik veya biberonla uyumasına izin vermeyin. Bu durum bebeklerin boğulmalarına yol açıyor. Bebeklerin çok kalın giydirilmeleri ve kundaklanmaları risk faktörleri arasında…”

KUNDAK YAPMAYIN

Bebeklerin mevsim şartlarına uygun giydirilmesi ve kundak yapılmaması istenen açıklamada, bebeklerin bulunduğu oda sıcaklığının yaz-kış 24 derece olması, bebeklerin aşırı sıcak ve soğuktan korunmasıgerektiği kaydedildi.

Bebeklerin ilk 6 ay yalnız anne sütüyle beslenmeleri önerilen açıklamada, annenin ilk gebelik yaşının 20 yaş altında olması ve iki gebelik arasındaki sürenin kısalığının da ani bebek ölümleri açısından önemli bir risk olduğu ifade edildi.