Genel SağlıkHABERLER

AMELİYATTA MASA KIRILDI

Göğsündeki kıl kökü enfeksiyonu için ameliyata alınan genç bir kadın, ameliyat masasının baş kısmının çökmesi sonucu, yere çakıldı. Bir anda ayakları havada asılı kalan hasta, ölümden döndü

Antalya SSK Bölge Hastanesi’nde bir sağlık skandalı yaşandı. 20 Mayıs’ta Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Tamer Kavasoğlu tarafından, kıl kökü enfeksiyonu nedeniyle ameliyat olmasına karar verilen 30 yaşındaki Arzu Gökay, lokal anestezi ile ameliyat masasına yatırıldı. Yanında hastabakıcı ve bir hemşire ile operasyona başlayan Op. Dr. Tamer Kavasoğlu, ilk neşteri vurduktan sonra ameliyat masasının baş kısmı bir anda çöktü.

Ekip paniğe kapıldı

Hasta Arzu Gökay’ın baş kısmının bulunduğu bölüm yere çakıldı. Lokal anestezi uygulanması nedeniyle ameliyatı ayık bir vaziyette izleyen Arzu Gökay, hemen masanın kenarına tutunarak yerden kalkmaya çalıştı. Ameliyat ekibi olay üzerine paniğe kapılırken, Dr.Tamer Kavasoğlu ise ameliyat masasının değiştirilmesi için yanındaki yardımcılarına talimat verdi. Bunun üzerine yerden kaldırılan Arzu Gökay, yan taraftaki sabit ameliyat masasına yatırılarak operasyon tamamlandı.

‘Ya baygın olsaydım?’

Olayın ardından şoku uzun süre üzerinden atamayan Arzu Gökay, ‘Eğer ben bu ameliyata baygın olarak girmiş olsaydım, hayatımı kaybedebilirdim’ derken, ameliyatı gerçekleştiren Dr. Kavasoğlu ise ‘Hastaya pozisyon verildiği sırada kaza meydana geldi. Operasyonu gerçekleştirdiğimiz ameliyat masası mekanik bir alet. Allah yapısı değil ki’ dedi. Antalya SSK Bölge Hastanesi Müdürü Turgut Altun da, masayla ile ilgili arıza şikayetinin kendilerine gelmediğini söyledi. Olayın gerçek dışı olduğunu iddia eden Ameliyathane Sorumlu Hekimi Dr. Ali Egemenlik ise hastanın halüsinasyon görmüş olabileceğini söyledi.