Genel SağlıkHABERLER

ALZHEİMER’DA ETKİLİ AĞRI KESİCİLER İDDİASI ÇÜRÜTÜLDÜ

Etken maddesi Naproxen ile Rofecoxib olan popüler iki ağrı kesicinin Alzheimer hastasında etkili olduğu iddiası çürütüldü.

ABD’de Georgetown Üniversitesi uzmanları, ilaçların iddia edildiği gibi Alzheimer hastalarında olumlu etki ortaya koymadığını, üstelik aksi tesir yaratabildiğini belirtti.

Daha önce yapılan bir araştırmada, steroid olmayan iki ağrı kesicinin Alzheimer hastalarında hastalığın seyrini değiştirebildiği belirlenmişti. 351 hafif ve orta derecede Alzheimer hastası üzerinde 12 ay süren yeni araştırmada, hastaların bir kısmına antienflamatuar etkisi ortaya koyduğu bilinen ağrı kesiciler, bir kısmına ise etkisiz ilaçlar veren uzmanlar, sonuçta ağrı kesicilerin veya etkisiz ilacın alzheimer hastaları üzerinde herhangi bir olumlu etki ortaya koyamadığını saptadılar.

Hastalara araştırmadan sonra test uygulayan uzmanlar, etken maddesi Rofecoxib olan ilaç verdikleri hastalarda, etken maddesi Naproxen olan ilaç ve etkisiz ilaç verilen hastalara göre bilme ve kavrama yeteneğinin daha hızlı kayba uğradığını gözledi. Uzmanlar, ilaçların iddia edildiği gibi Alzheimer hastalarında olumlu etki ortaya koymadığını, üstelik aksi tesir yaratabildiğini belirtti.

Önceki araştırmanın, Dr. Paul Aisen ve arkadaşlarının araştırması gibi detaylı ele alınmadığı, yeni araştırmada hastaların ağrı kesiciler ve etkisiz ilaçlar açısından dikkatle izlendiği düşünülüyor.

Araştırmayı yorumlayan yaşlılıkla ilgili Amerikan Ulusal Akademisi Başkanı Dr. Neil Buckholtz, önceki araştırmada iki ağrı kesicinin Alzheimer hastalığını yavaşlatabildiği veya önleyebildiği sonucunun elde edildiğini, bunun alzheimer hastalığının erken dönemi için doğru olabileceğini ifade etti. Alzheimer hastalığının, romatizması olan ve antienflamatuar ilaçlarını fazlaca kullanan insanlarda daha az görüldüğü, her iki ağrı kesicinin iltihaplanmayı önleyen özelliğiyle hastalığın başlangıcında etki ortaya koyabileceği düşünülüyor.

Yeni araştırmayı yöneten Dr. Paul Aisen, iltihaplanmayı önleyebilen ağrı kesicilerin alzheimer hastalarında kullanılmasının salık verilemeyeceğini, bu ilaçların kliniksel olarak alzheimer hastalarının tedavisinde kullanılmasının durdurulması gerektiğini belirtti.

Bazı uzmanlar, antienflamatuar ilaçların, alzheimer hastalığının oluştuğu hastalar için değil, hastalığın başlamadığı risk grupları için etkili olabileceğini düşünüyor. Herhangi bir tedavi edici ilacı olmayan alzheimer hastalığının 4 milyon Amerikalıda bulunduğu belirtiliyor. Alzheimer Kuruluşu, herhangi bir tedavi geliştirilmediği taktirde, 2050 yılında ABD’de alzheimer hastalarının sayısının 14 milyona çıkabileceğini hesaplıyor. Araştırmayla ilgili rapor, Amerikan Sağlık Kuruluşu tarafından yayımlanan “Journal” adlı derginin 4 Haziran sayısında yer aldı.