Genel SağlıkHABERLER

ALZHEİMER HASTALARININ YAKINLARIYLA İLİŞKİSİ TEDAVİYİ OLUMLU ETKİLİYOR

2050 yılı itibariyle dünya genelinde yaklaşık 100 milyon kişiyi etkileyeceği tahmin edilen Alzheimer hastalığı global bir halk sağlığı sorunu olarak görülüyor.

Alzheimer, hastayı olduğu kadar hasta yakınını da yakından ilgilendiren bir sağlık sorunu.

Bir Alzheimer hastası için gereken bakım, hastalığın gelişimi bolunca değişecektir. Bu nedenle hastalığın seyri açısından, bakım kalitesi ve bakımı gerçekleştiricek kişi çok önem kazanıyor.

Johns Hopkins’in yaptığı son çalışma, yakınları tarafından bakılan Alzheimer hastalarının ile herhangi bir yakınlık bağı olmayan kişiler tarafından bakılan Alzheimer hastalarının uzun dönem prognozları karşılaştırılmış. Yakınları tarafından bakılan Alzheimer hastalarının hastalıklarının gelişiminde son derece olumlu sonuçlara rastlanmış.

Çalışmanın gerçekleştirilen bilim adamlarından biri olan Psikiyatrist Dr. Constantine Lyketsos, “Bakımı üstlenen kişi ile Alzheimer hastasının arasındaki güçlü duygusal bağın bu kadar önemli bir etki yaratabilmesi çok ilgi çekici. Ayrıca çalışmadan çıkan diğer bir sonuç da bu olumlu etkinin, bakımı yapanın eşler olması durumunda belirgin şekilde güçlü olmasıdır” diyor. Alzheimer’in ilerlemesine neden olan etkenlerle ilgili çalışmalar devam ederken, hasta ve bakımını üstlenen kişi arasındaki ilişkiyi gösteren araştırmalar sürüyor.